Pražská Nemocnice Na Homolce úspěšně zkouší nový přístroj na operaci srdce

Pražská Nemocnice Na Homolce má dobrou zprávu pro pacienty s nemocným srdcem. Ověřuje totiž novou léčbu srdečního selhání. Tamní lékaři bez otevření hrudníku operovali několika nemocným chlopeň a opravili levou srdeční komoru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil s novým přístrojem v ruce, první pacient na světě s novým kardiostimulátorem Miroslav Šeba a viceprezident společnosti Nanostim Chris Hubbard

Zleva primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil s novým přístrojem v ruce, první pacient na světě s novým kardiostimulátorem Miroslav Šeba a viceprezident společnosti Nanostim Chris Hubbard | Zdroj: ČTK

Panu Ivanu Schimmerovi, bývalému fotbalistovi i hokejistovi, je 68 let. To, že má srdeční arytmii, se dozvěděl asi před rokem a půl, prý nemohl vyjít ani pět schodů.

Kvůli jeho dalším zdravotním komplikacím byla pro něj jediným řešením srdečního selhání unikátní operace, kterou zatím podstoupilo jen několik pacientů.

„Největší problém bylo znehybnění, protože vám v třísle napíchnou tepnu a tam se to potom musí zavřít. Dají vám takový pytlík s pískem na to tříslo a musíte ležet nehnutě,“ popisuje Ivan Schimmer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na novou operaci srdce se v Nemocnici na Homolce ptala Lenka Jansová

„Postupně se to lepší, vycházím kopeček i schody. Teď jsem vyšel 36 schodů z metra nahoru a nemusel jsem odpočívat,“ dodává.

Podle primáře kardiologie pražské Nemocnice Na Homolce a operatéra profesora Petra Neužila touto takzvanou katetrizační technikou operují teď lékaři poprvé na světě.

„Katetr je dutá cévka, kterou zavádím všechno instrumentárium do levé komory. Podobně jako u sešívačky se sponky načipují, nastřílí do svaloviny a drží pevný silonový vodič, kterým stáhnu celý obvod levé komory a ve finále toho výkonu si mohu regulovat míru stažení,“ vysvětluje Neužil.

Tato metoda je naděje pro pacienty, kteří by nevydrželi operaci s otevřeným hrudníkem.

„Je to pro pacienty, kteří tuto operaci nejsou schopni tolerovat, protože jsou velmi nemocní, mají různá přidružená onemocnění, mají cukrovku, jsou obézní a nevydrželi by ani dlouhodobé uspání,“ dodává Neužil.

O chronickém srdečním selhání se mluví jako o novodobé epidemii. Pacientů stále přibývá, nad 70 let jím trpí až každý desátý.

Lenka Jansová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme