Před 75 lety se objevil první zubní kartáček se syntetickými vlákny

Přesně před 75 lety se poprvé objevil zubní kartáček se syntetickými vlákny. Dnes bychom řekli, že je to úplně obyčejná věc, ale tehdy to byl právě kartáček, který odstartoval využití nylonu v mnoha dalších oborech. Za pokrok tedy vděčíme i vynálezci nylonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubní kartáček (ilustr. obr.)

Zubní kartáček (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Lidé si po staletí čistili zuby všelijak, používali k tomu prasečí štětiny, koňské žíně, ptačí křídla, saze nebo sůl. Změnilo se to ve 30. letech minulého století - americký chemik Wallace Carothers vynalezl nylon: pevné a pružné vlákno.

Americká firma DuPont na ně získala patent 16. února 1937. Rok poté - 24. února 1938 - představila první zubní kartáček se syntetickými vlákny. Je tak o dva roky starší než nylonové punčochy, které svět poznal v roce 1940. Co do proslulosti se s nimi ovšem nemůže měřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 75 lety svět poznal zubní kartáček se syntetickými vlákny. Výročí připomněla redaktorka Helena Berková

Nylonkami, trvanlivými dámskými punčochami, zaplavili američtí vojáci osvobozovanou Evropu. Americká armáda ale používala nylon na výrobu padáků.

Neměli bychom zapomínat, že už začátkem 40. let, během německé okupace, vyvinul vlákno podobné nylonu i český chemik Otto Wichterle, kterého zaujaly práce vynálezce nylonu Carotherse. Český silon se používal k výrobě řady věcí, od punčoch až po lak na vlasy.

Wallace Carothers, jehož vynález stál na počátku syntetických vláken zubních kartáčků i touhy každé ženy - nylonových punčoch, se světového úspěchu nylonu nedožil. V dubnu 1937 spáchal sebevraždu. Měl prý pocit, že selhává ve vědecké práci.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme