Před spálením by mohl ochránit speciální 'opalovací papírek', objev vědců z Brna

Jdete na koupaliště, lehnete si a pohledem na vstupenku kontrolujete, jestli se už nemáte přesunout do stínu, abyste se nespálili. Tak možná vypadá budoucnost objevu vědců z Vysokého učení technického v Brně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

opalování, pláž, moře

opalování, pláž, moře | Foto: licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic, Daniel Lobo

Solární dozimetr, kterému by se dalo taky říkat barevné hodiny, funguje jako lakmusový papírek. Jenže místo pH měří ozáření sluncem. Jak píšou Novinky.cz, takový papírek by měl stát pár korun, takže by ho mohli dávat třeba ke vstupenkám na koupališti.

Člověk by si ho položil vedle sebe při opalování a podle jeho zbarvení by věděl, jestli se může ještě opalovat, nebo už má jít raději do stínu. Papírek, na kterém je několik vrstev látek reagujících na světlo, by mohli používat třeba i v muzeích u exponátů, kterým škodí moc světla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O využití solárního dozimetru mluvil docent Karel Ettler z Kliniky kožních a pohlavních nemocí hradecké fakultní nemocnice

Vynález brněnských vědců vítají dermatologové. „Je to velmi chvályhodný počin, protože my kožní lékaři musíme řešit celou řadu nežádoucích efektů slunečního záření, ať už akutní popálení, anebo z dlouhodobého pohledu vznik rakoviny a klinické stárnutí kůže. Takže takový varovný systém určitě potřebujeme,“ řekl Českému rozhlasu docent Karel Ettler z Kliniky kožních a pohlavních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Solární dozimetr by podle něj byl užitečný nejen při pobytu na koupalištích, ale také při práci ve venkovních podmínkách, protože například silničáři nebo zedníci jsou ultrafialovému záření vystavováni každodenně.

Pokud jde o disciplinovanost Čechů ve vztahu k nadměrnému opalování, situace se podle docenta Ettlera postupně zlepšuje. Pomáhá hlavně osvěta.

„Lidé na to slyší, protože kožní rakovina je opravdu varovným momentem. Ale někteří jsou neukáznění a chovají se ke své kůži velmi rizikově,“ dodává.

mta, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme