Přední světový expert Lumír Hanuš považuje léčbu konopím za užitečnou

Poslanecká sněmovna by se brzy měla zabývat legalizací konopí pro léčebné účinky. V několika zemích světa už je podávání marihuany povolené, nejčastěji při bolestivých onemocněních. Například v Izraeli se tento program rozvíjí už dvacet let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8) | Foto: Policie ČR

"Výsledky v Izraeli ukazují, že je to úspěšné u nějakých devadesáti procent pacientů, je to především paliativní léčba. Myslím tedy, že by to mohlo být zavedeno i v České republice, neboť tam je podstatně více nemocných, jak jsem slyšel. Takže by jim to mohlo pomáhat," řekl Českému rozhlasu vědec Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Lumír Hanuš, který se konopím zabývá několik desetiletí.

Nebezpečí zneužití je podle jeho slov velmi malé.

"Pokud je to ošetřeno trestním právem, tak ten, kdo pěstuje konopí, si nedovolí tento systém zneužít, prodávat ho. Tak by to tedy mělo být zajištěno i v České republice, musejí být správní lidé na správných místech. To, že některý pacient může ošidit lékaře a může konopí dostat neprávem, to se stává i s jinými léky. Ale procento takových případů je tak mizivé, že to je nepodstatné," uvedl Lumír Hanuš.

V Izraeli dostávají nemocní marihuanu v lékárnách už léta

Číst článek

Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme