Předseda Akademie věd Jiří Drahoš granty od Evropské unie nepřeceňuje

Vybraná česká univerzita nebo vědecký ústav může získat desítky milionů korun na zaplacení těch nejlepších vědců. Evropská komise vypisuje 5 grantů, nazvaných ERA Chairs. V každém z nich je na 5 let 2,4 milionu eur, tedy přes 60 milionů korun. Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš tuto aktivitu vítá, upozorňuje ale, že získat grant může být poměrně složité.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš | Foto: Jan Sklenář

Peníze z ERA Chairs mají jít výhradně na platy špičkových vědců. Podle eurokomisařky pro vědu a výzkum Máire Geoghegan-Quinnové tím chce komise zkvalitnit vědu v chudších zemích Evropské unie.

„Každý plán na přilákání vědců ze zahraničí do České republiky je dobrý a smysluplný. Tento nejčerstvější grant na platy ve výši asi 60 milionů korun na pět let je samozřejmě také zajímavý,“ říká předseda Akademie věd Jiří Drahoš a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš

„Já bych jen připomněl, že Akademie věd dává zhruba poloviční grant, 30 milionů korun také na pět let, svým nejlepším vědcům. Takže ono to není zas tolik a není to takový zázrak, ale každá koruna je rozhodně dobrá.“

Získat grant v konkurenci dalších států, do kterých by mohly peníze jít, ale bude těžké. „Pro rok 2013 bude vypsána výzva, a tam je tuším pět takovýchto grantů pro 12 zemí. Takže ta šance není zas tak velká,“ upozorňuje Drahoš a dodává:

„Ale já si myslím, že právě projekty typu těch špičkových center excellence, jako je třeba v případě Akademie věd projekt superlaser ELI nebo BIOCEV, biomedicínské centrum ve Vestci, by mohly mít v tomto směru šanci.“

Drahoš: Grantů je potřeba víc

Drahoš nepovažuje za stěžejní to, aby peníze přilákaly zpět vědce, kteří odešli do zahraničí kvůli špatným finančním podmínkám.

„Nepovažuji to za úplně zásadní problém. Samozřejmě pokud je možnost získat zpátky velmi schopného vědce, který zůstal v zahraničí jenom z platových důvodů, tak je to dobře, ale já si myslím, že tyto granty jsou míněny i pro špičkové zahraniční vědce.

Takže já bych se neomezoval jen na to, přilákat nějakého skvělého českého vědce zpátky domů, ale pro nějaký projekt nebo tým získat špičkového vědce ať zahraničního, nebo českého,“ vysvětluje Drahoš.

Podle jeho informací chce Evropská výzkumná rada tento projekt v dalších letech opakovat a rozšiřovat, takže počet grantů by se měl zvýšit.

„Těch pět, které jsou určeny na nejbližší výzvu, je málo. Pokud by to rada nerozšířila, bylo by to asi jen plácnutí do vody. Ale pokud to myslí vážně a počet navýší, mohlo by to české vědě určitě pomoci,“ uzavírá Jiří Drahoš.

Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme