Přibývá podniků, které vydělávají hlavně díky novým technologiím

Stovky českých firem sází na výzkum a inovace. Přibývá podniků, které vydělávají hlavně díky novým technologiím. Zaměřují se na strojírenský a chemický výzkum a také na nanotechnologie. Za posledních šest let se dokonce zvýšily daňové odpisy firem kvůli výzkumu, a to ze tří na devět miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanospider, unikátní technologie vyvinutá na TUL Liberec, umožňuje průmyslovou výrobu netkaných textilií tvořených vlákny o průměru 200 až 500 nanometrů. Společnost Elmarco linky na výrobu nanovláken už komerčně nabízí.

Nanospider, unikátní technologie vyvinutá na TUL Liberec, umožňuje průmyslovou výrobu netkaných textilií tvořených vlákny o průměru 200 až 500 nanometrů. Společnost Elmarco linky na výrobu nanovláken už komerčně nabízí. | Foto: Elmarco s.r.o.

„Tahle vitrína je vesměs automobilová, jsou tu čočky do hlavních reflektorů světel,“ ukazuje na sklářské výrobky Jiří Kočárek. Světla do aut a lodí a technická optika. To vše drží jabloneckou rodinnou firmu EcoGlass po ekonomické krizi nad vodou. „Proto jsme dnes zainvestovali do vývoje čoček, do řešení optiky,“ vysvětluje Kočárek.

Tradiční užitkové sklo podle něj levněji vyrobí Čína a evropští skláři mohou konkurovat jedině v nových technologiích. Podobně vsadila na výzkum také firma Wikov Industry, které se daří prosadit na trhu díky důmyslným převodovkám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O firmách, které se prosazují doma i v zahraničí díky technologickým novinkám, natáčela redaktorka Petra Benešová

„Produktem jsou převodovky pro podmořské elektrárny, které fungují na bázi přílivových a odlivových proudů. Jsou to převodovky, které se dají polohovat a využívají se pro těžbu ropy a zemního plynu v mořích,“ popisuje ředitel firmy Antonín Růžička.

S nápady se pak ve světě, hlavně v USA a Japonsku, prosadila i liberecká firma Elmarco, která vyváží přístroje na výrobu nanovláken. Zabývá se i využitím nanotechnologií v praxi.

„Klíčovým vždy byla filtrace vzduchu, druhou nosnou oblastí je pro nás filtrace kapalin a potom uplatnění nanovláken v membránách pro funkční sportovní oděvy,“ říká Aleš Gardián, technický ředitel Elmarca.

Nanotechnologie dnes patří k nejrychleji se rozvíjející výzkumné oblasti. V tomto odvětví v Česku podniká více než stovka firem. Podle Rut Bízkové, předsedkyně Technologické agentury, která financuje aplikovaný výzkum, se na tuzemském i zahraničním trhu prosazuje stále více českých inovativních firem.

„V 90 procentech našich projektů se zúčastňují malé střední podniky, které mají české majitele. U nás jsou to většinou firmy v průmyslovém výzkumu, pak je hodně silná chemie a informační technologie,“ vyjmenovává Bízková.

Výroba nanovlákna | Foto: Filip Jandourek

Stále větší firemní investice do výzkumu se ukazují i na daňových odpočtech. „Od roku 2006 do roku 2012 se zvýšily žádosti o daňové odpisy z důvodu výzkumu asi ze tří miliard na devět,“ potvrzuje Bízková.

České firmy pak využívají i státní a evropské dotace v řádech desítek miliard korun. Mají i další možnost.

„CzechInvest zprostředkovává pro firmy investiční pobídky, jejíž hlavní součástí je sleva na dani z příjmu. Je možnost uplatnit slevu na dani na nákup výsledků výzkumu a vývoje,“ vysvětluje Petr Očko, ředitel sekce evropských fondů ministerstva průmyslu a obchodu.

Od příštího roku by se měl rozjet další operační evropský program na podporu podnikání a inovací, kde mohou české výzkumné firmy opět žádat o podporu.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme