Princ Charles zachraňuje faunu na Galapágách

Britský princ Charles je známým bojovníkem za lepší životní prostředí. Teď se rozhodl pomáhat mimo jiné i obřím želvám. Na Galapágách proto zakládá kancelář. Její pracovníci budou místní obyvatele školit, jak mají chránit tamní faunu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galapágy

Galapágy | Foto: © Michaël Lejeune, CC-BY-SA-2.5, Wikimedia Commons

Prince k projektu inspirovala jeho návštěva na Galapágách před dvěma lety. Tehdy si všiml, že je ohroženo několik druhů místního zvířectva, mezi nimi i želvy, a také toho, jakým způsobem si místní lidé staví příbytky.

Jeho nadace pro životní prostředí proto otevírá na souostroví kancelář, jejíž zaměstnanci budou místní obyvatele učit, jak realizovat udržitelnou novou zástavbu a chránit tak ohrožené vzácné druhy zvířeny před vyhynutím. Na Galapágách totiž rapidně přibývá stálých obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Milan Kocourek o kanceláři prince Charlese.mp3

V roce 1950 tam nežilo natrvalo více než dva tisíce lidí, zatímco dnes je to kolem čtyřiceti tisíc. V hlavním městě Galapág se právě plánuje výstavba jednoho tisíce nových obydlí, čímž se zdvojnásobí místní populace.

Nadace prince Charlese hodlá podle zpravodaje listu Times místní lidi například naučit, jak lépe využívat místních stavebních materiálů, jak provádět lepší ventilaci budov nebo jak účinněji využívat dešťovou vodu.

Dosud se stavební materiály na Galapágy dovážely hlavně s Ekvádoru, což je asi šest dní plavby lodí daleko. Podle všeho to ale nebyl nejlepší postup. Podle ředitelky nadace pro ochranu přírody na Galapágách by obří želvy značně utrpěly, kdyby se na trase jejich každoroční migrace – z hor do údolí – stavěly silnice nebo domy.

Díky zkušenostem pracovníku princovy nadace bude možné plánovat růst tak, aby byl víc udržitelný. Podle šéfa nadace bude za předpokladu, že místní správa záměr schválí, nadace místním lidem ukazovat, jak mohou s přírodou existovat ve vzájemném souladu.

Milan Kocourek, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme