Priony se mohou šířit vzduchem

Je možné „chytit“ prionové onemocnění podobně jako chřipku? Tak špatné to naštěstí nebude, ale nová studie ukazuje, že priony se skutečně mohou šířit vzduchem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Děravá" mozková tkáň krávy nakažené BSE

"Děravá" mozková tkáň krávy nakažené BSE | Foto: Dr. Al Jenny

Lidskou variantou nemoci šílených krav se můžete nakazit požitím mozkové tkáně nakaženého kusu dobytka. Další varianty lidských prionových nemocí by vám hrozily, pokud byste dostali krevní transfúzi obsahující priony. Co nás mohlo uklidňovat, bylo to, že vzduchem se priony přenášet nemohou. Vědci ze Spolkové technické univerzity v Curychu však zjistili, že to tak docela neplatí a priony se šíří i prostřednictvím aerosolů.

Pokusné myši na dobu 10 minut vystavili vzduchu, který obsahoval rozptýlenou tkáň z mozků myší trpících prionovým onemocněním skrapií. Priony zcela obešly předpokládané zpracování imunitním systémem a prostřednictvím čichového nervu vstoupily přímo do mozku. Toho, že bychom si prionová onemocnění předávali na potkání jako chřipku, se však zřejmě nemusíme obávat. Neexistují žádné klinické případy s neobjasněným zdrojem infekce. Autoři studie však doporučují, aby byla přehodnocena bezpečnost práce při zacházení se vzorky mozků v laboratořích, které provádějí prionové testy. Při pipetování a dalších laboratorních technikách totiž vznikají aerosoly, které by mohly být potenciálním zdrojem infekce.

Zdroj: PLoS Pathogens

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme