Prioritami českého výzkumu by v budoucnu mohly být medicína či bezpečnost

Patnáctka vědeckých expertů dnes bude hledat nejdůležitější priority ve výzkumu, do kterých by měl stát v příštích letech přednostně investovat. Ze šesti oborů, jako je například medicína, energetika nebo bezpečnost, odborníci doporučí vládě témata, která budou společensky a ekonomicky potřebná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Optický mikroskop s teplotně řízeným stolkem

Optický mikroskop s teplotně řízeným stolkem | Foto: Milan Kosina | Zdroj: Český rozhlas

Koordinační rada expertů chce české vládě doporučit hlavní cíle, které mají pro zemi dlouhodobý společenský a ekonomický význam.

Když se například stát rozhodne přednostně investovat do ochrany lidského zdraví a prodloužení aktivního života, větší tok veřejných peněz se přesune na lepší zdravotní péči o seniory a také na výzkum biomateriálů v chirurgii.

„Prodloužení lidského zdraví, vyšší pohyblivost seniorů, v tom budou hrát roli materiály v chirurgii například, ale současně k tomu prodloužení a zvýšení pohyblivosti je podpora rozvoje relativních léčebných zařízení a tak dále, čili to je systémová opatření, které my budeme také doporučovat,“ vysvětluje člen rady expertů Rudolf Haňka.

Témata pro výzkum se hledají hned v šesti oblastech - medicína, znalostní ekonomika, energetika, přírodní zdroje, sociální výzvy a bezpečnost. Z nápadů a priorit bude česká společnost těžit až za několik desítek let. Vláda doporučená témata schválí v polovině roku.

Peníze na vědu, více než 25 miliard korun, se v Česku zatím rozdělují spíše plošně. Vyspělé země ale výrazněji podporují zhruba jen 20 procent svých objevů.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme