Pro dvacetiletého vědce Vojtěcha Kundráta je chemie vášní

Je mu teprve 20 let, ale už teď patří chemik Vojtěch Kundrát v českém výzkumu mezi talenty generace. Vyhrává vědecké soutěže, bádá na stážích v USA a jeho práce odborníci hodnotí jako špičkové odborné analýzy, se kterými by už zdatně ukončil vysokou školu. A to přitom teprve před pár měsíci v Ostravě odmaturoval. Jak vypadá běžný den mladého génia, kterému mnozí vědci předpovídají Nobelovu cenu za chemii, jsme se podívali Zblízka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Kundrát je považován za nadějného chemika | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, SPŠ chemická akademika Heyrovského

Zastihnout Vojtěcha Kundráta v klidu je velké umění. Jeho den je podrobně rozplánovaný mezi přednášky ve škole a hlavně výzkum v laboratořích. Světu chemických vzorečků a reakcí propadl už na střední škole.

„Je to skutečně taková vášeň ta chemie, nedokážu to popsat. Je to, jako když vás baví jízda na kole. Také nedokážete popsat, proč vás baví jízda na kole nebo na bruslích,“ říká mladý chemik a dodává:

„Úplně první zaujetí chemií šlo vlastně přes fyziku. Našel jsem jednu takovou pěknou reakci, chemiluminiscenci singletového stavu kyslíku, což je velice pěkné červené světlo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zblízka o mladém a nadějném vědci připravila pro Dopolední Radiožurnál Petra Benešová

Odborné pojmy, které ze sebe mladý student Masarykovy univerzity v Brně nadšeně chrlí, jsou pro laiky a jeho kamarády většinou nesrozumitelné. Vojtěch Kundrát je ale používá s největší samozřejmostí a mnohdy mu nerozumí ani jeho kolegové a učitelé.

„Nyní se nacházíme u hmotnostního spektrometru, což je velice sofistikovaný analytický přístroj, který nám umožňuje získávat informace o molekulách, přičemž je velice užitečné, že můžeme získávat informace o zastoupeních izotopů,“ vysvětluje Kundrát.

Stojí v laboratoři u jednoho z velkých přístrojů, který vypadá jako složitý robot s mnoha plechovými chapadly. Každou jeho část dokáže barvitě popisovat, jako kdyby ukazoval na plátna Rubense a popisoval detaily jeho malby.

„Samotné ionty sbírají na detektor a vyhodnocují se přes počítač, kdy získáme hmotnostní spektrum, což jsou takové krásné čárečky vedle sebe,“ popisuje nadějný vědec.

Opravdu nadaný vědec

Pod jeho rukama ožívají zajímavé chemické reakce, které plánuje využít nejen v laboratořích, ale také v praxi. Chce, aby jeho výzkum měl nějaké viditelné výsledky.

„Momentálně v dnešní době pracuji na biotechnologiích, konkrétně na aplikacích využití enzymů haloalkan dehalogenázy, které dokážou vlastně velice jednoduchým způsobem bez nějakých energetických a ekologických zátěží přeměňovat halogenované uhlovodíky na alkoholy," říká Kundrát a pokračuje:

„Tyto produkty mají veliké uplatnění ve farmakologickém průmyslu, dále třeba i v následujících syntézách pro materiály, pro senzory, jsou velice dobře uplatnitelné při odbourávání ekologických zátěží.“

Jeho brilantní chemické práce oslňují i na celostátních soutěžích. Cenu mu udělila Učená společnost, Česká hlava, stal se Talentem roku. Zkušenosti sbíral už jako středoškolák na akademických ústavech a vysokých školách, letošní léto pak strávil na University of Washington v americkém Seattlu.

Jeho vášeň pro vědu obdivuje také profesor chemického inženýrství Kamil Wichterle, syn slavného vědce a vynálezce kontaktních čoček Otty Wichterle.

Laboratoř | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Asi před pěti lety na soustředění chemiků, chemické olympiády, tak se tam vyskytoval takový hoch, který byl schopný už vnímat věci, které se říkaly maturantům. A Vojtu pak jsem potkal loni, když prezentoval už své výsledky, velice pěkné, seriózní,“ sdělil Radiožurnálu Wichterle.

Nadání pro výzkum prý u Vojtěcha Kundráta brzy rozpoznal i ředitel jeho střední školy Jiří Kaličinský. V hodinách biologie a chemie volil na rozdíl od svých spolužáků jiné přístupy k řešení úloh.

Mladý chemik má zatím v životě jasno. Chemií a výzkumem se chce v dalších letech živit. Jednoduché to prý ale nebude. Doposud ho podporovali na studiích rodiče a musel si na brigádách také přivydělávat.

„Vědecká kariéra pochopitelně nemá finance v takové velké výši. Většina mladých lidí, když se podíváme na naši generaci nebo na moji generaci, tak většina lidí prahne po nějakých penězích,“ potvrzuje Kundrát.

Cíle má ale ambiciózní. „Objevit nějakou novou technologii, která pomůže lidem, nebo změní nějakým způsobem vnímání světa, tak to pochopitelně je sen každého vědce,“ uzavírá mladý chemik.

Možná tak česká věda vychovává dalšího nositele Nobelovy ceny.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme