Prodlouží život a ještě zlepší paměť

Platnost přísloví „Jez do polosyta, vyjdou ti naplno léta“ vědci zdůvodňují působením molekul sirtuinů. Nová studie ukazuje, že tento elixír dlouhověkosti má ještě další užitečné účinky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílkovina Sir2

Bílkovina Sir2 | Foto: public domain

Sirtuiny jsou bílkoviny, které chrání dědičnou informaci před poškozením a prodlužují tak život jednotlivých buněk. Aktivitu sirtuinů stimuluje látka resveratrol, která se vyskytuje v červeném víně, nebo také kalorická restrikce. K objevení sirtuinů přispěly právě pokusy, v nichž vědci hledali odpověď na otázku, proč nízkokalorická dieta prodlužuje život kvasinkám a hlísticím.

Pokusy dokázaly, že hladovění u těchto organismů aktivuje gen, který kóduje bílkovinu Sir2. U savců včetně člověka se vyskytuje podobná molekula, která nese jméno SIRT1. Jak se zdá, tato molekula hraje důležitou roli ve funkci srdce, opravách DNA a udržování stability genomu. Nový výzkum ale ukázal, že její funkce mohou být mnohem rozmanitější a dotýkat se také mozku. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) zjistili, že molekuly SIRT1 zvyšují počet funkčních spojení mezi mozkovými neurony.

U myší, které trpí příznaky Alzheimerovy choroby, dokázaly sirtuiny zpomalit degeneraci neuronů a zlepšit paměť a schopnost učení. Není proto vyloučené, že z elixíru dlouhověkosti se nakonec stane nový lék na neurodegenerativní onemocnění.

Zdroj: MIT

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme