Prognóza OSN se spletla. Klimatická migrace se nekoná

Už v minulém roce se mělo po světě toulat na 50 milionů takzvaných klimatických běženců, tedy lidí, kteří přišli vlivem klimatických změn o střechu nad hlavou. Předpovídala to v roce 2005 prognóza OSN. Migranti však po světě neputují a podle všeho se prognostici ve svých předpovědích značně přepočítali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atol Palmyra leží v centrálním Pacifiku | Foto: Matt Clark

Prognóza OSN se spletla, a tak se nenaplnil katastrofický scénář, který počítal s tím, že v případě, kdy se zvedne hladina moří, budou zaplaveny ostrovy a části kontinentů, a tím přijdou lidé o své obydlí a dají se proto do pohybu.

Nejen, že se nic takového nestalo, v některých případech došlo dokonce k opačnému vývoji, než jaký předpovídala OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Polák o omylu prognózy OSN.mp3

Některé ostrovy v Pacifiku, kterým hrozilo zaplavení v důsledku stoupání hladiny moří stoupá, nejenže nezmizely, ale dokonce zvětšily svou plochu. Oceán totiž na břehy naplavoval písek.

Prognózy se pochopitelně mohou mýlit, ale v tomto případě je pikantní, že se OSN od prognózy distancuje. Respektive Ekologický program OSN a také Univerzita Spojených národů.

Celý případ ukazuje mnohokrát kritizovaný neduh OSN a jejích úřadů, které se zabývají klimatem a životním prostředím včetně Mezivládního panelu pro změny klimatu.

Chybí důsledná kontrola zdrojů a ověřování toho, co se do jednotlivých úřadů OSN dostane. Například informace o 50 miliónech klimatických běženců pochází od vědce, který má mezi odborníky velmi špatnou pověst.

Úřady OSN, které se věnují klimatu, by měly mnohem víc ověřovat, co zveřejňují pod svou hlavičkou.

Pavel Polák, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme