Progress M-16M obletí Zemi pouze čtyřikrát, než přistane u ISS

Z kazašského Bajkonoru dnes večer odstartuje další ruská nákladní loď Progress M-16M. Než zakotví u Mezinárodní vesmírné stanice, obletí Zeměkouli, tentokrát ale pouze čtyřikrát. Doposud loď musela absolvovat 34 okruhů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově vyvíjená vesmírná loď Orion

Nově vyvíjená vesmírná loď Orion | Foto: NASA

Vesmírné lodi musí Zemi oblétávat. Není je možné vypustit a postavit nad zemský povrch.

„Raketa lodi přidělí první kosmickou rychlost, přitažlivost si loď udržuje. Ona ovšem nemá až zas takovou rychlost, aby opustila zemskou gravitaci, takže létá po oběžné dráze,“ říká odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

Problém ale nastane ve chvíli, když je potřeba k lodi připojit jinou kosmickou loď.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vesmírné lodi Progress M-16M mluvil v Odpoledním Radiožurnálu odborník na kosmonautiku Pavel Toufar

„Aby se to podařilo, že vypustíme kosmickou loď a ta se rovnou spojí s tou druhou, tak bychom ji museli dostat na stejně vysokou oběžnou dráhu, přesně do stejné roviny dráhy a také ve správný čas, což se v podstatě nepodaří,“ vysvětluje Toufar.

Doposud se podobné spojení podařilo zrealizovat za dva dny, které jsou ale pro kosmonauty stresující.

„Je lépe, když se přijde a připojí k orbitální stanici. Takové spojení se podařilo už v dávné minulosti při automatickém letu dvou kosmických lodí. Tehdy lodi Kosmos, ale na nižší oběžné dráze. Loď Progress M-16M létá zhruba ve výšce kolem 400 kilometrů,“ říká Toufar.

Nyní se odborníci snaží vylepšit podmínky pro přepravu kosmonautů na oběžnou dráhu. „Že by nebyli v tom těsném prostředí kosmické lodi po celé dva dny,“ dodává Toufar.

Martina Hanáčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme