První průhledná myš

Japonským vědcům se podařilo zcela zprůhlednit myší zárodek. Jejich systém má zlepšit možnosti fluorescenčních zobrazovacích metod.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravé myší embryo bylo zprůhledněno činidlem Scale.

Pravé myší embryo bylo zprůhledněno činidlem Scale. | Foto: RIKEN

Při sledování dějů v savčím mozku vědci využívají fluorescenční značení neuronů. Tato optická metoda však má svá omezení – kvůli rozptylu světla nedosáhne do větší hloubky než jeden milimetr. Japonští vědci proto vyvinuli činidlo jménem Scale, který dokáže mozek zprůhlednit. Šťastnou náhodou objevili, že směs močoviny, glycerolu a detergentů změní neprůhledné syntetické membrány na transparentní. Z buněk myšího zárodku tento chemický koktejl odstraní veškerý pigment.

Výsledkem je prakticky průhledný plod, v jehož mozku jsou krásně vidět fluorescenčně značené buňky. Vědci tak mohli poprvé sledovat neurony, které leží v hloubce několika milimetrů a rekonstruovat jejich trojrozměrné sítě. Využití činidla Scale se nemusí omezovat jen na myši nebo jejich mozek. Jeho tvůrci předpokládají, že se uplatní při zkoumání orgánů nebo vzorků lidské tkáně odebrané biopsií. Není také vyloučené, že se časem dočkáme živých průhledných myší nebo alespoň průhledných orgánů v jejich těle. Současné činidlo Scale je příliš „drsné“ na to, aby se dalo aplikovat přímo v živém organismu. Vědci už ale pracují na jemnější variantě.

Prostorová rekonstrukce umístění neuronů v části mozku | Foto: RIKEN

Zdroj: Nature Neuroscience

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme