Psychiatrům přibývají pacienti, rovnocenně muži i ženy

U příležitosti Světového dne duševního zdraví, který připadá na dnešek, odborníci zveřejnili údaje, z nichž vyplývá, že přibývá psychických onemocnění. Počet pacientů, kteří v posledních deseti letech poprvé navštívili psychiatrickou ambulanci, se zhruba zdvojnásobil. Existuje však i řada lidí, kteří svoji duševní nemoc vůbec neléčí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Raboch

Jiří Raboch | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Podle předsedy České psychiatrické společnosti, profesora Jiřího Rabocha přibylo také psychiatrů a akutních zásahů na linkách důvěry a v krizových centrech.

Profesor Raboch také upřesnil, která tělesná onemocnění může psychická porucha zhoršit: „Z hlediska tělesného to mohou být kardiovaskulární choroby, cukrovka, obezita, ale i rakovina.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda České psychiatrické společnosti Jiří Raboch o duševních poruchách mužů a žen

„Když někdo trpí rakovinou a zároveň hlubokou depresí, tak se řekne, on je smutný, protože trpí tou chorobou. Ale ta deprese zhoršuje průběh choroby a kvalitu života,“ upozorňuje.

Výzkumy také prokázaly, že ženy onemocní duševní chorobou přibližně stejně často jako muži. Jen druhy onemocnění se liší.

„Asi padesát procent mužů a padesát procent žen trpí nějakou duševní poruchou. Jen distribuce jednotlivých diagnóz je různá. A sice ženy daleko více trpí depresivními, úzkostnými stavy a muži jsou více závislí na návykových látkách,“ tvrdí Raboch.

Ve světě však stále zůstává z různých důvodů bez pomoci od 50 do 90 procent nemocných. Přitom duševní nemoci můžou podle výzkumů zkrátit život na méně než polovinu. Také řada Čechů se se svojí duševní chorobou vůbec neléčí.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme