Raci by mohli varovat při útocích na zdroje vody. Jejich tep dá okamžitou odezvu

Zrychlení tepu je normální reakcí organismu na zvýšenou fyzickou nebo emocionální zátěž. Raci svoji srdeční aktivitu změní v případě, že zaznamenají ve vodě znečištění. Tento poznatek může podle Petra Císaře z vědeckého týmu Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity předejít katastrofickým scénářům spojených například s teroristickou činností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chov raků na Jihočeské univerzitě

Chov raků na Jihočeské univerzitě | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

„Poznatek vychází z toho, že teroristický útok může být směřován i na znehodnocení pitné vody či dalších zdrojů vody. A rak je velmi citlivý právě na změny kvality vody. Mění se průběh tepu. A frekvenční analýzou tohoto signálu jsme my schopni odhalit změny,“ říká Císař.

Takovému výzkumu se v současnosti jihočeští vědci věnují. Největší výhodou raků je v tomto případě rychlost. Jejich senzory dokážou okamžitě zareagovat na přítomnost toxických látek, a to už v malých koncentracích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o výzkumu jihočeských vědců založeném na monitoringu račího tepu natočila redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá.

„Samozřejmě existují i chemické analýzy, které jsou ovšem zdlouhavé a nedají nám okamžitou odezvu toho systému,“ podotýká Císař.

Tento monitoring račího tepu je pro raky zcela neškodný. „Nezasahujeme přímo do živého organismu, ale využíváme pouze světelné záření, i když neviditelné, k tomu, abychom byli schopní analyzovat račí tep. Pokud budeme schopní využít raka jako bioindikátor pro sledování kvality vody, budeme případně schopní zabránit i takovémuto teroristickému útoku,“ říká Císař.

Tomuto využití raků se věnují i zahraniční vědci. Podle Císaře jdou však Jihočeši o něco dál než stávající systémy.

„Problémem ve stávajících systémech je především nezohlednění faktu, že srdeční aktivita je odvislá od chování raka, a chování raka může být i to, že ucítí potravu a jde se nažrat. To stávající systémy neřeší. My přicházíme s unikátní kombinací, kdy bychom chtěli využít jak monitoring srdečního tepu, tak snímání kamerou a rozpoznávání aktivit raka z videosignálu. To nám umožní to, že eliminujeme aktivity, které přímo nesouvisí se změnou kvality vody, ale s obvyklými činnostmi raka,“ dodává Císař.

Jihočeští vědci chtějí výsledky tohoto výzkumu raků uvést do praxe přibližně za dva roky. Pro začátek by raci mohli kontrolovat zdroje pitné vody.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme