Radiace z Fukušimy už oblétla svět, do Ruska přišla od západu

Radiace z poškozené japonské elektrárny Fukušima oblétla celý svět, byť pouze ve stopovém množství. Radioaktivní jod zachytili meteorologové v ruském Vladivostoku, nepřišel ovšem z východu od Japonska, ale ze západu, tedy od Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský meteorolog měří ve Vladivostoku radioaktivitu

Ruský meteorolog měří ve Vladivostoku radioaktivitu | Zdroj: Reuters

Právě fakt, že izotop jodu přinesl do Vladivostoku západní vítr z pevniny, vzbuzuje pozornost meteorologů. Potvrzuje to totiž, že zplodiny z poškozené elektrárny již obletěly zeměkouli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak radiace z Fukušimy oblétla svět, vysvětloval na Rádiu Česko meteorolog Petr Dvořák

Jak na Rádiu Česko vysvětlil Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického úřadu, na svědomí to mají obrovská vzdušná řečiště, takzvané jet streamy.

„Mají převládající směr proudění od západu k východu, což je dáno rotací Země. Utvářejí se na rozhraní dvou vzduchových hmot, a to je také jeden z důvodů, proč se radioaktivita z japonské elektrárny začala šířit směrem k východu,“ řekl meteorolog.

Becquerel (Bq)
- hodnota intenzity záření radioaktivního zdroje
- 1 Bq = jeden rozpad atomového jádra za sekundu; čím více jader se za sekundu přemění, tím je záření silnější
Sievert (Sv)
- účinek ionizujícího záření na organismy
- vyjadřuje podíl množství absorbované energie v určité hmotnosti a v závislosti na daném druhu ionizujícího záření (J/kg)
- např. RTG břicha je ekvivalentní 50 μSv; 3200 μSv je ozáření přírodními zdroji v ČR za rok

Částice radioaktivního jodu se při svém putování atmosférou dostaly i nad Českou republiku. Podle Dvořáka se u nás radiace nepřetržitě měří na 69 stanicích, zjištěné hodnoty ale nepřesahují úrovně přirozené radioaktivity v přírodě.

„Obklopuje nás například kosmické záření nebo unikající radon, to všechno jsou zdroje přírodních radioaktivních částic. Umělá kontaminace z japonské elektrárny nezpůsobila žádné významné zvýšení v jednotkách promile,“ upřesnil Dvořák.

To potvrzuje i Zdeněk Prouza ze Státního úřadu radiační ochrany. „V současné době měříme hodnoty na úrovních, které jsou desetitisíciny becquerelů, přičemž přírodní radionuklidy, které inhalujeme ze vzduchu, jsou pořád více než tisíckrát vyšší,“ uvedl Prouza.

Pro srovnání doplnil, jak vysoké byly úrovně radiace v době, kdy vybuchla jaderná elektrárna Černobyl: „Jestliže přírodní radionuklidy se pohybují na úrovni setin becquerelů, tak z Černobylu sem přicházely desítky becquerelů. Takže neexistuje tady žádný kontaminovaný vzduch, protože když je něčeho procento ve srovnání s tím, co nám dává příroda, nemůžeme mluvit o jiné kontaminaci.“

Markéta Bartošová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme