Ranní opalování je méně škodlivé?

Denní doba, kdy se člověk vystavuje slunci, může ovlivnit riziko vzniku melanomu. Naznačily to výsledky experimentů na myších.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opalování, ilustrační foto

Opalování, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Claire Muldoon

DNA poškozenou slunečním zářením opravuje protein jménem XPA. Vědci ze Severokarolínské univerzity zjistili, že aktivita proteinu během dne kolísá – nejvyšší je mezi čtvrtou a šestou hodinou ranní a nejnižší ve stejné hodiny odpoledne. Zajímalo je, jestli denní cyklus tohoto „molekulárního opraváře“ může ovlivňovat riziko vzniku rakoviny kůže. Jednu skupinu myší vystavovali UV záření ve čtyři hodiny ráno, kdy je opravná aktivita proteinu XPA na vrcholu. Druhou skupinu ozařovali stejnými dávkami ve čtyři hodiny odpoledne, kdy je protein „nejlínější“.

Vztah mezi aktivitou proteinu, denní hodinou a rizikem rakoviny | Foto: Laura A. Lindsey-Boltz, Sancar lab

U myší z odpolední skupiny se rakovina kůže objevovala dříve a její výskyt byl pětkrát častější než u myší, které byly UV záření vystaveny v ranních hodinách. Cirkadiánní rytmy myší a člověka jsou si podobné. Není proto vyloučené, že načasováním opalování nebo návštěvy solária do ranních hodin by lidé, kteří se bez snědé pokožky nechtějí obejít, mohli riziko rakoviny kůže alespoň snížit.

Vnitřek solária, ilustrační foto | Foto: Stock Exchange, Marek Bernat

Zdroj: University of North Carolina

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme