S výzkumem oceněným Nobelovou cenou za fyziku pomáhali i Češi

Nobelova cena za fyziku patří vědeckému týmu, který prokázal existenci takzvané božské částice, Higgsova bosonu. Prestižní ocenění získali britský fyzik Peter Higgs, který její existenci předpověděl už v roce 1964 - a belgický vědec François Englert. Na unikátním výzkumu se podíleli také Češi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Higgsův boson | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Lucas Taylor

Ocenění Nobelovou cenou dnes oznámila Královská švédská akademie věd. Higgsův boson potvrzuje platnost současné teorie o vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.

„Šlo o to, tu částici, která hrála podstatnou roli v teoriích, skutečně objevit, prokázat, že existuje. To byl úkol pro experimentátory. Higgsův bosom byl jedním z cílů, proč se stavěl urychlovač částic v Cernu,“ podotýká Jiří Dolejší z Ústavu částicové a jaderné fyziky Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělení Nobelovy ceny za fyziku objevitelům Higgsova bosonu okomentoval Jiří Chýla z fyzikálního ústavu Akademie věd

„Tu zásluhu můžete připsat i čtyřiašedesáti českým fyzikům, máme z toho samozřejmě velkou radost,“ neskrývá profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

„My jsme s tím sice počítali, ale i tak máme radost. Ti dva pánové jsou staří pánové, jejichž práce přispěly k pochopení hmotnosti částic subatomárního světa. Higgsův boson, který předpověděli a který byl potvrzen, zakončuje budovu, které my říkáme standardní model. Myslím, že v celé fyzikální komunitě panuje spokojenost, že výbor ocenil právě je dva.“

To povrzuje i Dolejší. "Teď to dostali ti starší kolegové, kteří byli na začátku té dlouhé cesty a kteří jsou trochu snadněji identifikovatelní. Na začátku bylo asi šest vědců, kteří navrhli základní myšlenky, jak to s těmi částicemi je a jak s hmotou pracovat. Poměrně těžko by se oceňovaly kolektivy pěti šesti tisíc lidí, kteří způsobili, že byla ta částice opravdu objevena. Protože to byla záležitost velmi dlouhá, náročná a kolektivní."

Zapojili se i Češi

Experimenty, které potvrdily existenci Higgsova bosonu, se začaly tvořit už v 90. letech minulého století. Čeští vědci jsou do něj zapojeni dvacet let.

„V roce 1993 se vytvořila kooperace, ve které jsme my byli od samého začátku – Karlova univerzita, ČVUT, fyzikální ústav a v poslední době i Palackého univerzita,“ přibližuje Chýla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Higgsově bosonu mluvil na Radiožurnálu také Jiří Dolejší z Ústavu částicové a jaderné fyziky Univerzity Karlovy

„Pro praktický život v běžném smyslu slova nemá ten objev vlastně význam. Ale díky potvrzení existence Higgsoba bosonu máme teď v rukou nástroj, pomocí kterého můžeme studovat počátky vesmíru. Bezprostřední užitek je tak největší pro kosmologii, protože máme teorii, která nemá žádnou skulinku.“

Fyzika je první z pěti oblastí, o kterých se v závěti zmiňuje zakladatel cen, švédský průmyslník a vynálezce Alfred Nobel. Na sklonku 19. století měl tento obor výsadní postavení.

Nobelův výbor už oznámil letošní laureáty Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. Američané James Rothman, Randy Schekman a Němec Thomas Südhof dostali cenu za popis transportu látek v buňkách. Tento týden ještě ve Stockholmu oznámí držitele Nobelových cen za chemii a literaturu.

Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková, Petr Král, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme