Samonabíjecí podvodní robot

Američtí výzkumníci úspěšně předvedli nový typ robotického podvodního vozidla. Na rozdíl od jiných typů jej pohání pouze termální energie oceánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška robota SOLO-TREC na havajském pobřeží

Zkouška robota SOLO-TREC na havajském pobřeží | Foto: NASA/JPL, U.S. Navy / Scripps Institution of Oceanography

Průzkumný robot se jmenuje SOLO-TREC (zkratka ze Sounding Oceanographic Lagrangrian Observer Thermal RECharging) a vyšel z laboratoří NASA, amerického námořnictva a Kalifornské univerzity v San Diegu. Představuje skutečný průlom, protože jeho monitorování oceánu nemusí přerušovat žádné externí dobíjení baterií či doplňování paliva. 84 kilogramů těžký robot v sobě ukrývá 10 trubic vyplněných voskovitou látkou, která mění svůj objem v závislosti na teplotě. Pokud robot pluje v teplé vodě povrchových vrstev oceánu, materiál začne mírně tát a roztáhne se. Jakmile se robot potopí do chladných hloubek, hmota ztuhne a její objem se zmenší.

Expanze voskovité hmoty stlačuje olej uvnitř plováku a pohání tak hydraulický motor, který vyrábí elektřinu a dobíjí robotovy baterie. Energie z baterií pak pohání hydraulický systém, který mění objem plováku a tím i vznášivost robota. SOLO-TREC zatím provedl 300 ponorů do hloubky 500 metrů. Při jednom ponoru jeho termální pohonný systém vyrobil kolem 1,7 watthodiny, což je dost na pohon elektronických senzorů, GPS a komunikačních zařízení. Nyní se robot vydal na svou první dlouhodobou misi, na které stráví několik měsíců nebo dokonce let.

Zdroj: Science Daily, SOLO-TREC

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme