Šance Čechů na získání Nobelovy ceny do budoucna rostou

Ve Stockholmu tento týden se začaly udělovat Nobelovy ceny. Ani letos ji nedostane žádný Čech. Mají naši vědci šanci se vůbec k tomuto prestižnímu ocenění dostat?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena. Medaile se jménem Jaroslava Heyrovského | Foto: Archiv Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství letos získal britský fyziolog Robert Edwards. Touto slavnostní událostí se ve Stockholmu otevřel týden předávání těchto prestižních cen za úspěchy ve vědě, literatuře a úsilí o světový mír.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky v Odpoledním Radiožurnálu

Ani letos se z Nobelovy ceny nebude těšit žádný Čech. To se v novodobé historii naší země povedlo jen dvěma lidem. Profesoru Jaroslavu Heyrovskému a básníku Jaroslavu Seifertovi. Naši školáci to tedy mají jednoduché, k tématu Nobelova cena jim stačí zapamatovat si dvě jména. To například žáčci ve Spojených státech, by si museli do paměti uložit jmen 320.

Profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky v Odpoledním Radiožurnálu zdůraznil, že dva čeští laureáti Nobelovy ceny, to není to málo.

Dvacáté místo Česka

„Když se podíváme na celkový přehled národů, je Česká republika na 20. místě. Za námi je Řecko, Portugalsko, Španělsko, Polsko. A těsně vedle nás je Itálie. Spojené státy jsou na 11. místě, i když jsou mnohem větší než my.“

Jaroslav Heyrovský | Foto: Nobel Prize

„Nobelovy ceny byly získány v minulosti a otázkou je, proč je nezískáváme v nedávné minulosti? Odpověď je jednoduchá – podmínky pro vědeckou práci byly u nás špatné, začaly se zlepšovat až v poslední době a k vytvořené nějaké vědecké školy, která by vedla k Nobelově ceně – to nějakou dobu trvá,“ zdůraznil Hořejší.

Nobelovská třída

Současně poznamenal, že ví o dvou, třech jménech Čechů, kteří už dnes jsou potenciálními kandidáty na Nobelovu cenu. „Patří do většího souboru, kterému se někdy říká nobelovská třída.“

Hořejší také připomněl, že opakovaně byl nominován profesor Antonín Holý. Jeho léky proti nemoci AIDS zná celý svět. Nominovaných přitom bývá asi 100krát tolik, než kolik jich cenu může dostat. „Řekl bych, že šance stále trvá,“ doufá Hořejší.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme