Saňoví psi ukazují nebezpečnost rtuti

Tradiční strava původních obyvatel Aljašky může mít vážné zdravotní následky. Příčinou je její kontaminace rtutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saňoví psi - plemeno sibiřský husky | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Germaniac 2

Žít ve venkovských oblastech Aljašky nemusí být tak zdravé, jak se na první pohled zdá. Ve zdánlivě neposkvrněné divočině se hromadí rtuť z průmyslového znečištění, která s potravou přechází do organismu místních lidí. Saňoví psi pomáhají vědcům zjistit, jaké zdravotní dopady to může mít. Aljašský husky je ideální model, protože s původními obyvateli Aljašky sdílí stejné životní prostředí a přijímá prakticky stejnou potravu. Ta zahrnuje maso medvědů a losů i ryby, jako jsou štiky a lososi. Vědci z Aljašské univerzity ve Fairbanksu srovnávali hladinu antioxidantů v krvi psů krmených masem z místních zdrojů s těmi, kteří dostávali průmyslově vyráběné krmení pro psy. Údaje o množství rtuti v organismu získali z jejich chlupů.

Výsledky studie demonstrují, že vystavení rtuti negativně ovlivňuje antioxidační stav organismu. Jedná se o příklad inverzní korelace: čím většímu množství rtuti je pes vystaven, tím slabší je jeho antioxidační systém. Antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály. Pokud nefungují správně, dochází k oxidačnímu stresu. Vědci jej spojují s rozvojem mnoha „moderních“ onemocnění včetně cukrovky, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Kvůli akumulaci rtuti v ekosystému jimi zřejmě začínají být ohroženi i původní obyvatelé Aljašky, kteří dodržují tradiční styl života.

Zdroj: Environmental Research Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme