Šéfem Technologické agentury ČR bude zřejmě Petr Očko. Navrhla ho rada pro výzkum

Novým šéfem Technologické agentury České republiky bude zřejmě Petr Očko. Dnes ho v tajné volbě zvolila vládní rada pro výzkum. Návrh musí ještě schválit vláda, která by o něm mohla jednat už začátkem března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Očko, kterého zvolila vládní rada pro výzkum za nového šéfa Technologické agentury ČR. Návrh musí ještě schválit vláda | Foto: ČTK

Devětatřicetiletý Petr Očko nyní pracuje na ministerstvu průmyslu, kde je už šestým rokem. Věnuje se podpoře inovací – připravuje národní inovační fond, který má podporovat začínající inovativní firmy.

Během studií pracoval jako webový vývojář. Mezi lety 2001 a 2007 působil v různých funkcích na ministerstvu financí.

Evropským fondům se věnoval také během dvouletého působení ve společnosti Telefónica O2, stejně jako během ročního angažmá ve funkci vrchního ředitele pro oblast rozpočtu a fondů EU na ministerstvu dopravy.

Přednáší na Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě v Brně.

O post předsedy Technologické agentury se ucházelo celkem pět lidí. Kromě Očka také bývalý fotbalový rozhodčí a vědecký pracovník Evžen Amler, Pavel Habarta z Technologického centra Akademie věd, Rudolf Kampf z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích a také současná předsedkyně agentury Rut Bízková.

Bízková, která agenturu vede od roku 2012, patřila společně s Očkem hlavním kandidátům na šéfa agentury.

Možná by se dala označit i za favoritku. Měla totiž 58 nominací od firem i akademických ústavů, a přízeň měla i u současného předsednictva agentury.

Naproti tomu Očko měl nominace dvě – podle svých slov od ministerstva průmyslu a Asociace malých a středních podniků.

Agentura rozdělí tři miliardy ročně

Technologická agentura ČR vznikla před sedmi lety s cílem podporovat spolupráci mezi výzkumnými organizacemi podporovanými státem a podnikatelskou sférou.

V rámci svých programů vybírá a následně financuje projekty aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Každoročně takto rozdělí tři miliardy korun.

Třeba v letech 2011 až 2013 podporovala sdružení CESNET, které vyvíjelo technologii pro přenos videa s ultravysokým rozlišením (4K) s co nejnižším časovým zpožděním. Před dvěma lety byla tato technologie použita například při demonstrativním přenosu operace nádoru v ledvině z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Agentura třeba také od roku 2013 podporuje projekt, který má za cíl zvýšit ochranu optických vláken, které tvoří důležitou páteřní infrastrukturu.

A do třetice lze zmínit třeba podporu projektu firmy INTENS, která vyvíjí dopravní systémy, a Českého vysokého učení v Praze, který má za cíl pomocí komunikace automobilu s vnějším světem v co největší míře automatizovat jeho procesy. Partneři se chtějí v projektu dostat až k fázi autonomního řízení vozidel.

ČRo, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme