Sirovodík chrání cévy diabetiků

Plyn, který páchne po zkažených vejcích, je nečekaným spojencem diabetiků. Nová studie dokazuje, že chrání výstelku cév, a tím brání ve zhoršení cukrovky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diabetes, ilustrační foto

Diabetes, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Karen Barefoot

Pach sirovodíku (sulfan, H2S) je nerozlučně spojen s rozkladem vegetace, bažinami, stokami a průmyslovým znečištěním. Studie z posledních let však dokazují, že malé množství nevábně zavánějící sloučeniny produkuje i lidské tělo. Sirovodík působí na buňky hladké svaloviny uvnitř cév, má vazorelaxační účinky a snižuje krevní tlak. Nová studie naznačuje, že sirovodík v cévách je zvláště důležitý pro diabetiky.

Vědci z Texaské univerzity experimentovali s kulturami lidských endoteliálních buněk, které tvoří výstelku cév. Právě jejich zhoršená funkce může u diabetiků vyvolat komplikace včetně postižení očí, ledvin a dolních končetin. K endoteliálním buňkám vědci přidali tolik cukru, aby napodobili stav v cévách diabetiků. V odpovědi na vysokou hladinu glukózy začaly buňky produkovat velké množství toxických volných radikálů, které je zanedlouho začalo hubit.

Nízká hladina sirovodíku hynutí buněk urychlila, zatímco trvalý přísun sirovodíkových molekul buňky chránil. Vědci také demonstrovali, že laboratorní potkani s cukrovkou mají v cévách nižší hladinu sirovodíku než zdraví potkani. Po měsíci „sirovodíkové terapie“ se však funkce jejich cév výrazně zlepšila. Není proto vyloučené, že budoucí léky na komplikace cukrovky budou obsahovat právě sloučeninu, která proslula zápachem zkažených vajíček.

Zdroj: University of Texas Medical Branch at Galveston

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme