Slovensko láká zpět své vědce. Za návrat ze zahraničí jim nabízí až 50 tisíc eur

Slovenská vláda schválila speciální program Návrat domů! Projekt má pomoci nalákat zpátky experty, kteří pracují v cizině. Za to, že přijedou zpět a své zkušenosti uplatní na Slovensku, jim ministerstvo školství nabízí desítky tisíc eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Fotobanka PhotoRack

Finanční příspěvek by Slovákům mohl sloužit například k uhrazení půjčky, kterou si vzali, aby mohli získat vzdělání na zahraniční univerzitě.

Resort školství bude peníze poskytovat i jako grant pro konkrétní vědecké projekty nebo k pokrytí nákladů na přestěhování i celé rodiny.

Zájem má o talentované Slováky do 30 let, kteří v cizině relativně nedávno dokončili vysokou školu, i o vědce působící v zahraničí více než 10 let.

Mladším zájemcům nabízí ministerstvo školství 10 tisíc a zkušenějším až 50 tisíc eur. Půlku částky dostanou po uzavření pracovní smlouvy na Slovensku, zbytek po odpracování aspoň jednoho roku.

První granty by se mohly rozdávat už letos. Resort školství bude mít každý rok k těmto účelům k dispozici zhruba milion eur.

Slovensko má v rámci Evropské unie nejvyšší počet lidí studujících v zahraničí. Přibližně 20 tisíc z nich navštěvuje vysoké školy v České republice.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme