SMS zprávy pomáhají přestat kouřit

Textové zprávy už nejsou dobré jen k posílání smajlíků nebo přání k narozeninám, ale slouží i medicíně. Britští výzkumníci totiž přišli se zjištěním, že povzbuzující zprávy posílané kuřákům na mobil zdvojnásobují jejich šance na úplné skoncování s cigaretami. Studie, která zkoumala téměř šest tisíc kuřáků, byla publikovaná v prestižním časopise z oblasti medicíny The Lancet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

káva a cigareta | Foto: Věra Luptáková

Účastníkům studie chodily jen krátké textové zprávy, například "Vy to zvládnete" a podobné. Navíc jim smsky radily, jak s kouřením skoncovat.

"Jakákoli podpora, ať už smskou nebo e-mailem, zvyšuje pravděpodobnost, že člověk opravdu přestane kouřit," potvrzuje Eva Králíková, lékařka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se specializuje na léčbu závislosti na nikotinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britští vědci zjistili, že SMS zprávy pomáhají kuřákům zbavit se své závislosti

Britští výzkumníci posílali kuřákům během prvních pěti týdnů textovky pětkrát denně, po dalších 26 týdnů ještě třikrát týdně. V Česku zatím podobná metoda nefunguje.

"Jednou se na nás obrátila nějaká firma, ale ztroskotalo to na finanční podpoře. Pokud by se u nás našel nějaký finanční zdroj, mohli bychom tuto metodu zavést i tady," říká Eva Králíková.

Světová zdravotnická organizace říká, že kvůli kouření ročně zemře téměř šest milionů lidí. V Česku se za posledních deset let počet kuřáků nezměnil, pokles je velmi malý, a to většinou mezi staršími a mezi muži.

"Bohužel mezi mladistvými mezi patnácti a osmnácti lety kouří až 40 procent lidí, což je extrémně špatné, protože budou samozřejmě postiženi v budoucnosti," varuje doktorka Králíková, které se léčbě závislosti na nikotinu věnuje více než dvacet let.

Kuřáci nejsou svobodní

Podle vládních statistik chtějí dvě třetiny kuřáků v Británii s tabákem skoncovat. V zemích, kde je podle Evy Králíkové dobrá kontrola tabáku, by asi 80 procent kuřáků rádo přestalo, v Česku je to asi 60 až 70 procent.

"Více než dva milióny kuřáků by rádi přestali kouřit, ale nejsou svobodní, jsou to otroci své závislosti. Radši by si koupili něco jiného, ale musejí si koupit cigarety, aby dostali svou dávku drogy," dodává Eva Králíková.

Alena Benešová, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme