Solární nátěr

Představte si, že celý svůj dům můžete opatřit nátěrem, který mění sluneční energii na elektřinu. Na jeho vývoji pracují výzkumníci z americké Notredamské univerzity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce, ilustrační foto

Západ slunce, ilustrační foto | Foto: John Nyberg, stock exchange

Podstatou solárního nátěru jsou kvantové tečky složené z polovodivých nanočástic. Jsou vyrobené z oxidu titaničitého a na povrchu mají vrstvičku sulfidu nebo selenidu kademnatého. Nanočástice vědci rozptýlili do směsi vody a alkoholu roztoku tak, aby vznikla hustá pasta. Když ji natřeli na průhledný vodivý materiál a vystavili na světlo, začala vyrábět elektřinu.

Výkon nebyl velký – efektivita konverze světla na elektřinu zatím dosáhla v nejlepších případech jednoho procenta. Komerčně vyráběné křemíkové fotovoltaické články dosahují 10 až 15 %. Jedno procento však u prvního prototypu není špatný výsledek. Vědci z univerzity zdůrazňují, že solární nátěr je levný a dá se aplikovat prakticky kamkoli ve velkém množství. Pokud se podaří zvýšit jeho účinnost a stabilitu, mohl by podle nich solární nátěr podstatně přispět k pokrytí našich potřeb elektrické energie.

Zdroj: University of Notre Dame

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme