Solární nátěr

Představte si, že celý svůj dům můžete opatřit nátěrem, který mění sluneční energii na elektřinu. Na jeho vývoji pracují výzkumníci z americké Notredamské univerzity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce, ilustrační foto

Západ slunce, ilustrační foto | Foto: John Nyberg, stock exchange

Podstatou solárního nátěru jsou kvantové tečky složené z polovodivých nanočástic. Jsou vyrobené z oxidu titaničitého a na povrchu mají vrstvičku sulfidu nebo selenidu kademnatého. Nanočástice vědci rozptýlili do směsi vody a alkoholu roztoku tak, aby vznikla hustá pasta. Když ji natřeli na průhledný vodivý materiál a vystavili na světlo, začala vyrábět elektřinu.

Výkon nebyl velký – efektivita konverze světla na elektřinu zatím dosáhla v nejlepších případech jednoho procenta. Komerčně vyráběné křemíkové fotovoltaické články dosahují 10 až 15 %. Jedno procento však u prvního prototypu není špatný výsledek. Vědci z univerzity zdůrazňují, že solární nátěr je levný a dá se aplikovat prakticky kamkoli ve velkém množství. Pokud se podaří zvýšit jeho účinnost a stabilitu, mohl by podle nich solární nátěr podstatně přispět k pokrytí našich potřeb elektrické energie.

Zdroj: University of Notre Dame

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme