Specialisté na nanotechnologie z Česka usilují o další patent

Firma z Kladenska usiluje o další patent v oboru nanotechnologií. Její experti vyvinuli speciální fasádové i interiérové nanonátěry, které mají například tu vlastnost, že s pomocí světla čistí jak natřenou plochu, tak i okolní vzduch. Zatím se dařilo docílit maximálně 60procentní účinnosti, ale teď si firma chce nechat patentovat nátěr, který je účinný prakticky stoprocentně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanočástice z borosilikátového skla, známého jako Pyrex

Nanočástice z borosilikátového skla, známého jako Pyrex | Foto: Martin Gijs, EPFL

Nanonátěry zatím nejsou běžně rozšířenou záležitostí. Už je ale znají v několika mateřských školách a v nemocnicích. Používají se i na památkově chráněných budovách. Slouží například i k pohlcování pachů či plísní.

Zatím jsou známé zkušenosti jen se staršími nátěry, tedy méně účinnými. Teprve produkty třetí generace, které právě usilují o patent, jsou podle obchodního ředitele firmy Pavla Šefla účinné stoprocentně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jany Káninské o patentu v oboru nanotechnologií v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„První generace fotokatalytických nátěrů, což je drtivá většina fotokatalytických produktů, které jsou na našem i světovém trhu, má účinnost zhruba jedno procento až tři procenta, některé produkty do deseti procent,“ řekl Pavel Šefl.

Kromě zvýšení účinnosti se po čtyřech letech podařilo dostat nanočástice i do obkladových materiálů.

„My využíváme geopolymerovou matrici. To je vlastně anorganická pryskyřice a do ní můžete přidávat různé nanomateriály a modifikovat vlastnosti, takže získáte zvukotěsnost, získáte ohnivzdornost, získáte tepelnou izolaci, ale můžete k tomu přidat magnetické stínění, můžete k tomu přidat neprůstřelnost,“ uvedl jednatel společnosti Jan Procházka.

Všechny tyto vlastnosti může obsahovat jedna dlaždička. Na trhu tyto produkty jsou, horší je to ale podle Jana Procházky s jejich cenovou dostupností.

Firma z Kladenska už má licenci ve 20 státech světa a v loňském roce získala druhé místo v soutěži Inovace roku.

Jana Káninská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme