Společné kořeny rakoviny prsu a srdečních nemocí?

Kanadští vědci mají špatnou zprávu pro ženy ohrožené karcinomem prsu: kromě rakoviny zřejmě čelí i zvýšenému riziku srdečních nemocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kroužky kampaně proti rakovině prsu

Kroužky kampaně proti rakovině prsu | Foto: stock exchange, Alice Wycklendt

Většina žen trpících rakovinou prsu a vaječníků má zmutované geny BRCA1 nebo BRCA2. Za normálního stavu potlačují růst nádorů, ale jejich mutovaná forma tuto funkci neplní. Lékaři z kanadské nemocnice St. Michael's Hospital ke svému překvapení objevili, že tyto geny regulují také srdeční funkce. Pokusné myši s mutovanými geny prodělávaly dvakrát těžší infarkt než obyčejné myši. Na následky infarktu však umíraly třikrát až pětkrát častěji.

Důvodem je zřejmě to, že mutované geny BRCA1 nebo BRCA2 brání opravám DNA v poškozených buňkách srdečního svalu. Rakovina prsu a srdeční onemocnění, které představují nejčastější příčiny úmrtí žen, tedy mohou mít společné kořeny. Naneštěstí to také naznačuje, že ženy s dědičnou dispozicí pro rozvoj rakoviny prsu mohou být víc vystaveny i srdečním onemocněním.

Zdroj: Nature Communications, Journal of Biological Chemistry

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme