Stát by měl poslat více peněz na vědu, míní rektoři pražských vysokých škol

Na český výzkum chybí peníze ze státního rozpočtu. Nedostatečně vědu financují i soukromé firmy. Shodli se na tom dnes rektoři pěti pražských vysokých škol a univerzit. Od roku 2011 podle nich stagnují státní dotace a s navýšením peněz se nepočítá ani v dalších dvou letech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference na téma Je v ČR na vědu hodně nebo málo peněz ?

Tisková konference na téma Je v ČR na vědu hodně nebo málo peněz ? | Foto: Filip Jandourek

Ze státního rozpočtu by mělo jít více než současných 26 miliard korun, řekl rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls:

"Nároky na kvalitu vzdělání rostou. To už není jen otázka toho, co tady učíme dnes tady ve 12, 14 hodin odpoledne. Ale je to také otázka mobility studentů. A především tam si myslím, že se to může projevit.“

„Provozní věci ještě zajistíme, ale jde o to, abychom sem dostali kvalitní kantory, abychom mohli našim studentům umožnit výjezdy na dobré univerzity,“ uvedl Hindls.

Pokud se nebude více dotovat výzkum v Praze a nezlepší se podmínky čerpání z evropských fondů, věda v hlavním městě se do roku 2020 výrazně utlumí, upozornili také rektoři pěti předních vysokých škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

O financování pražských vysokých škol mluvil ve vysílání Radiožurnálu rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl

Státní dotace dva roky stagnují a s navýšením peněz se nepočítá ani do roku 2016. Podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla to je vážný problém:

„Necelé dvě třetiny vědeckých výsledků v České republice vznikají v Praze. A relativně více by to odnesly pražské vysoké školy, protože tam nejsou peníze ze strukturálních fondů.“

„Rozhodně, kdyby mělo dojít na takovýto pokles, byl by to vážný problém. Vůbec udržet vědecký provoz,“ poznamenal Hampl.

Jelikož je Praha vnímána jako bohatý region, zdejší vysoké školy mohly dosud jen velmi omezeně čerpat z evropských fondů, zatímco v regionech z dotací rostou velká vědecká centra.

Tisková konference na téma Je v ČR na vědu hodně nebo málo peněz ? Václav Hampl | Foto: Filip Jandourek

Podle rektora Hampla to ale pražským vysokým školám nebylo kompenzováno jinak, což vytváří ‘hlubokou disproporci‘ v infrastruktuře v rámci republiky:

„A to je prostě věc, kdyby měla do budoucna pokračovat obdobným způsobem, tak by znamenala velmi vážnou hrozbu nejen pro Prahu, ale podle mě i v celostátním měřítku,“ poznamenal rektor UK na Radiožurnálu.

Vloni byly celkové výdaje za výzkum a vývoj v Česku téměř 72 miliard korun, což je 1,9 procenta HDP. Stále tak zaostáváme za skandinávskými zeměmi nebo Německem a Rakouskem.

Vysoké školy chtějí více peněz na vědu, aby český výzkum zůstal na evropské úrovni

Číst článek

Výdaje na vědu a výzkum v Česku (2000 - 2012) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

mta, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme