Středoškolák přišel s nápadem, jak pomoci krušnohorským lesům

Speciální technologie čištění vod a půd by brzy mohla zachraňovat například postižené lesy v Krušných horách. S nápadem na odbourávání jedů přišel jeden ostravský středoškolák a doufá, že s ním uspěje v soutěži ministerstva životního prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromy na Šumavě

Stromy na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

Je mu teprve devatenáct let, ale už teď Vojtěch Kundrat ví, čemu se chce v životě věnovat. Jeho volbou je chemie a výzkum v tomto oboru. A právě teď se těší z prvních úspěchů. Doufá, že se svým objevem uspěje i v ministerské soutěži Chytrá řešení pro životní prostředí.

Takových maturantů, kteří už jsou úspěšní ve výzkumu často nenajdete. Vojtěch Kundrat patří mezi výjimky. V Loschmidtových laboratořích v brněnském bohunickém kampusu Masarykovy univerzity právě tráví dva měsíce na výzkumné stáži. Jako student Střední průmyslové školy chemické v Ostravě tady bádá nad novými technologiemi pro čistění vod a kontaminovaných půd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nápad ostravského středoškoláka zaujal i redaktorku Petru Benešovou

„V České republice a dá se říci, že i ve světě, je toto znečištění způsobeno nadměrným užíváním jistého herbicidu, kyseliny trichloroctové. Pak jsou překyselené půdy a protože je herbicid výborně rozpustný ve vodě, tak působí velmi cíleně na kořeny rostlin. Konkrétně i na jehličnany v Krušných horách, což je jeden z výborně zdokumentovaných případů, kde je toto působení opravdu silné,“ vysvětluje Kundrat.

Škodlivý jed působí na kořeny rostlin a ty pak usychají. Problém se týká hlavně Krušných hor poblíž těžkého průmyslu na Mostecku a Litvínovsku.

„Samotné odbourávání této látky se děje v přírodě běžně, jenže je pomalé a hlavně se děje za účasti těchto smrků, kdy se ten stromek snaží zbavit škodlivé látky přirozenou cestou a odbourá ji na základě toho, že se sám zničí.“

Zkáze dřevin a kontaminaci půd by právě mohla pomoci nová technologie čištění, kterou mladý, ambiciózní student vymyslel.

„Spočívá v tom, že by usnadnila přírodě cestu, protože to jsou velmi efektivní látky, enzymy, biokatalyzátory, které dokážou přeměnit tuto látku na neškodný produkt, dodává student.

Doufá, že se jeho nápad i díky soutěži ministerstva životního prostředí brzy uchytí v praxi a začne se využívat. U tohoto nápadu ale Vojtěch Kundrat určitě nezůstane. Už na střední škole ho pro chemii nadchl jeho učitel a proto se chce i v budoucnu živit výzkumem.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme