Středoškolák přišel s nápadem, jak pomoci krušnohorským lesům

Speciální technologie čištění vod a půd by brzy mohla zachraňovat například postižené lesy v Krušných horách. S nápadem na odbourávání jedů přišel jeden ostravský středoškolák a doufá, že s ním uspěje v soutěži ministerstva životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromy na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

Je mu teprve devatenáct let, ale už teď Vojtěch Kundrat ví, čemu se chce v životě věnovat. Jeho volbou je chemie a výzkum v tomto oboru. A právě teď se těší z prvních úspěchů. Doufá, že se svým objevem uspěje i v ministerské soutěži Chytrá řešení pro životní prostředí.

Takových maturantů, kteří už jsou úspěšní ve výzkumu často nenajdete. Vojtěch Kundrat patří mezi výjimky. V Loschmidtových laboratořích v brněnském bohunickém kampusu Masarykovy univerzity právě tráví dva měsíce na výzkumné stáži. Jako student Střední průmyslové školy chemické v Ostravě tady bádá nad novými technologiemi pro čistění vod a kontaminovaných půd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nápad ostravského středoškoláka zaujal i redaktorku Petru Benešovou

„V České republice a dá se říci, že i ve světě, je toto znečištění způsobeno nadměrným užíváním jistého herbicidu, kyseliny trichloroctové. Pak jsou překyselené půdy a protože je herbicid výborně rozpustný ve vodě, tak působí velmi cíleně na kořeny rostlin. Konkrétně i na jehličnany v Krušných horách, což je jeden z výborně zdokumentovaných případů, kde je toto působení opravdu silné,“ vysvětluje Kundrat.

Škodlivý jed působí na kořeny rostlin a ty pak usychají. Problém se týká hlavně Krušných hor poblíž těžkého průmyslu na Mostecku a Litvínovsku.

„Samotné odbourávání této látky se děje v přírodě běžně, jenže je pomalé a hlavně se děje za účasti těchto smrků, kdy se ten stromek snaží zbavit škodlivé látky přirozenou cestou a odbourá ji na základě toho, že se sám zničí.“

Zkáze dřevin a kontaminaci půd by právě mohla pomoci nová technologie čištění, kterou mladý, ambiciózní student vymyslel.

„Spočívá v tom, že by usnadnila přírodě cestu, protože to jsou velmi efektivní látky, enzymy, biokatalyzátory, které dokážou přeměnit tuto látku na neškodný produkt, dodává student.

Doufá, že se jeho nápad i díky soutěži ministerstva životního prostředí brzy uchytí v praxi a začne se využívat. U tohoto nápadu ale Vojtěch Kundrat určitě nezůstane. Už na střední škole ho pro chemii nadchl jeho učitel a proto se chce i v budoucnu živit výzkumem.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme