Stresový hormon: už před 500 miliony let

Až příště pocítíte nával stresových hormonů, vzpomeňte si na mihule. Nejprimitivnější žijící obratlovci ukazují, že vaše reakce má kořeny sahající půl miliardy let hluboko do minulosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mihule mořská (Petromyzon marinus)

Mihule mořská (Petromyzon marinus) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Environmental Protection Agency

Všichni obratlovci mají jedno společné: odpověď jejich těla na stres řídí kortikosteroidní hormony. O tom, jak fungují u člověka a dalších „moderních“ stvoření, víme docela dost, ale jiná otázka je, kde to celé začalo. Kanadští vědci ji zkoumali na mihulích mořských (Petromyzon marinus) – bizarních rybovitých obratlovcích, kteří na první pohled připomínají úhoře. Podrobný pohled však ukáže, že na rozdíl od úhořů a všech ostatních „slušných“ obratlovců mihule nemají čelisti, ale jakousi přísavku, kterou sají tělní tekutiny ryb. Mihule vznikly asi před 500 miliony let a jsou považovány za nejprimitivnější zástupce rodiny obratlovců.

Vědcům se u mihulí podařilo identifikovat látku 11-deoxykortizol. Je to zatím jediný stresový hormon, který je u mihulí známý a vědci spekulují, že to tak už může zůstat. Pro srovnání, člověk má více než třicet různých kortikosteroidních hormonů. Většina bezčelistnatých živočichů z doby paleozoika dávno vyhynula, ale mihule přečkaly. Vědcům tak mimo jiné poskytly unikátní pohled na to, jak se během evoluce vyvíjel endokrinní systém a reakce na stres, které dnes trápí přepracované manažery.

Zdroj: Michigan State University, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme