Střevní bakterie jsou důležité pro správný růst, prokázali vědci

Střevní bakterie jsou nezbytné pro správný růst dětí po narození a přispívají také k určení velikosti dospělých. Zjistili to vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd společně s francouzskými kolegy z Ústavu funkční genomiky v Lyonu. Výsledky jejich práce publikoval prestižní časopis Science.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myši (ilustrační foto)

Myši (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Důležitost střevních bakterií prokázali vědci tak, že porovnávali růst mladých myší se střevní mikroflórou a bez ní za různých nutričních podmínek.

Myši bez střevní mikroflóry vážily jak při chudé, tak i při normální stravě méně a byly menší. Měly také kratší a slabší kosti.

„Naše výsledky ukazují, že ústřední molekulou regulující růst je inzulinu podobný růstový faktor-1, jehož produkce a aktivita je částečně řízena střevními bakteriemi," doplnil Martin Schwarzer z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Střevní bakterie jsou důležité pro správný růst, prokázali vědci. Podrobnosti doplnil Martin Schwarzer z Mikrobiologického ústavu AV ČR

Vědci prokázali také to, že růst jsou schopné podporovat konkrétně bakterie Lactobacillus plantarum, které se vyskytují ve střevech živočichů i lidí.

Přestože spojitost střevní mikroflóry a růstu prokázali vědci na myších, předpokládají, že stejně to bude fungovat i u lidí.

„Do budoucna plánujeme klinické studie. Vodítkem, že by to mohlo fungovat i u lidí, je, že to funguje nejen u myší, ale také u mouchy octomilky. Vypadá to, že jde o jakýsi jev, který je zachovaný napříč celou živočišnou říší,“ vysvětlil Schwarzer.

Podle autorů studie se tak otevírají nové možnosti v boji proti škodlivým účinkům chronické dětské podvýživy, kterými v současném světě trpí na 150 milionů dětí mladších pěti let.

„Pokud jedinec trpí chronickou podvýživou, tak je mu dodána normální strava. V současné době se ale ví, že to často nezabírá. Pokud bychom dodali stravu plus některé vybrané bakterie, o kterých víme, že jsou schopné podporovat růst, tak by to mohlo zabrat a fungovat mnohem lépe,“ upřesnil Schwarzer.

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme