Stromečku, neopadávej!

Kanadští vědci zřejmě přišli na způsob, jak oddálit opadávání jehličí z uříznutých vánočních stromků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční strom

Vánoční strom | Foto: Tomáš Adamec

Každý rok pozorujeme stejný fenomén: nedočkavci koupí vánoční stromek už na začátku prosince a pak se horko těžko snaží zabránit tomu, aby jim do Štědrého dne neopadal. Vědci z Univerzity Laval v Quebecu zjistili, že příčinou opadávání jehličí je látka ethylen, která u rostlin funguje jako hormon řídící zrání plodů a procesy stárnutí. Uříznuté větve jehličnanů postavili do vody, umístili do uzavřených kontejnerů, a sledovali, jaké látky uvolňují. Po deseti dnech začaly větve produkovat ethylen a o další tři dny později začaly jehlice opadávat. Po 40 dnech byly větve zcela holé.

Aby si ověřili, že jde skutečně o vliv ethylenu, zablokovali vědci jeho působení pomocí dvou chemických látek, které s ním interferují. Doba, po kterou větve nesly jehličí, se protáhla na 73 respektive 87 dní. 40. den, který byl u předchozího experimentu ve znamení holých větví, byly jehlice stále čerstvé a sytě zelené. Objev by mohl být velmi přínosný pro exportní trh s vánočními stromky. Jednou z látek, které oddalují opadávání jehličí, je plyn 1-methylcyklopropen. Ošetřit jím stromky ve skladovacích prostorách by nebylo nijak technicky náročné a životnost stromků by se výrazně prodloužila.

Zdroj: Université Laval

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme