Student UP Olomouc bude zkoumat lidský život uprostřed oceánu

Plavbu kolem světa na historické plachetnici zahájí na konci března v Brazílii student olomoucké Fakulty tělesné kultury Šimon Pelikán. Jedná se o první etapu výzkumného projektu, který zkoumá psychiku člověka v extrémních podmínkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod Stolovou horou se rozkládá Kapské Město | Foto: Robert Mikoláš

Vloni Šimon Pelikán nasbíral první zkušenosti během expedičního projektu na holandské lodi Elegant plující Severním mořem. Spolupráce olomoucké univerzity a holandských námořníků teď pokračuje transoceánskou plavbou na plachetnici, která má přispět k hlubšímu pochopení psychických schopností a sociální adaptace člověka.

Během pětatřiceti dní popluje Šimon Pelikán z brazilského Santosu do jihoafrického Kapského Města. Výzkum během cesty pak bude základem pro diplomovou práci.

Druhé etapy z ostrova Mauricius do australského Perthu se jako výzkumný pracovník zúčastní Peter Tavel z Institutu sociálního zdraví na Univerzity Palackého. Na závěrečnou, devětačtyřicetidenní část ho pak na palubě lodi vystřídá proděkan Fakulty tělesné kultury Ivo Jirásek, který se poplaví z novozélandského Aucklandu na Falklandy. Z Brazílie loď vyplouvá 31. března a na Falklandech zakotví 16. prosince.

Transoceánská výzkumná plavba na plachetnici je výzkumným projektem Univerzity Palackého ve spolupráci s nizozemskou nadací Oosterschelde. Přímé náklady přeplutí tří oceánů olomouckými výzkumníky přijdou na půl milionu korun.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme