Studie o nebezpečném typu ptačí chřipky zůstanou tajné. Kvůli terorismu

Dvě podrobné kontroverzní studie o nebezpečné laboratorně zmutované variantě viru ptačí chřipky (H5N1) zůstanou zatím anonymní. Shodli se na tom zástupci Světové zdravotnické organizace, odborníci na chřipku i američtí bezpečnostní experti. Obávají se totiž, že by se viru, který může zabíjet a způsobit pandemii, mohli zmocnit teroristé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu byla opět potvrzena ptačí chřipka

V Hongkongu byla opět potvrzena ptačí chřipka | Zdroj: Reuters

Postup získání nebezpečných forem viru nezávisle na sobě vyvinuly vědecké týmy v USA a Nizozemsku. Zveřejní ho až poté, co plně zhodnotí všechna případná rizika.

Už v prosinci požádala vědce odborná komise americké vlády, aby závěry studií nepublikovali.

Zmutovaná forma ptačí chřipky je snáze přenosná. Vědci zjistili, že se u fretek přenáší vzduchem. Mohla by tak prý způsobit pandemii a zabít až několik desítek milionů lidí.

Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka přímým stykem s nakaženou drůbeží. Přesto na ni zemře přes polovinu nakažených.

Virus H5N1 se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997 a rozšířil se u asijské drůbeže. Od roku 2003 se jím také nakazilo zhruba 700 lidí.

Adéla Havránková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme