Superlaser ELI přiláká zpět ze zahraničí české vědce

Superlaser ELI má přepsat mapu světové vědy. Kupní smlouvy na pozemky v Dolních Břežanech jsou před podpisem a vědci z celého světa už píší žádosti o místo. Projekt má být přínosem hlavně pro český výzkum a nalákat zpátky české vědce, kteří bádají v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace projektu superlaseru z webu  extreme-light-infrastructure.eu

Vizualizace projektu superlaseru z webu extreme-light-infrastructure.eu | Zdroj: ČTK

Podle odborníků jde o klíčový projekt České republiky v oblasti vědy. A proto se na jeho provoz vždy najdou peníze.

Už teď ministerstvo školství slibuje, že na provoz nejvýkonnějšího laseru světa peníze budou. Projekt za 7 miliard korun před několika měsíci posvětila Evropská komise. Jeho roční provoz bude stát 400 až 500 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá zjišťovala podrobnosti o superlaseru ELI

„Česká republika bude dávat díl podle mezinárodní dohody. Je rámcová dohoda a v tuto chvíli se pracuje na vzniku evropského konsorcia, což je evropská právnická osoba, která bude mít nadefinována svá pravidla. Budou definovat jasně odpovědnosti, povinnosti a práva jednotlivých členských států a v rámci této právnické osoby budou definovány i finanční podíly jednotlivých partnerů,“ vysvětluje první náměstek ministra školství Jakub Hodinář.

„Prostředky ze strukturálních fondů jsou v podstatě vyčleněny do roku 2015, je to částka přesahující 6,5 miliardy korun. Co se týče fáze mezinárodního konsorcia ELI, na to ministerstvo poskytuje prostředky z kapitoly věda a výzkum. Podpora se bude každým rokem postupně navyšovat, protože i aktivity se budou dále rozvíjet,“ dodává.

Jedná se o projekt celosvětového významu a část peněz budou tvořit příspěvky států, které se do něj zapojí. Už dnes projekt přitahuje elitu výzkumu za hranicemi Evropy.

Práce pro 300 vědců

„Vědci k nám přicházejí individuálně, jak odpovídají na inzeráty anebo na naše poptávky. Přicházejí samozřejmě z předních laserových center, ale přicházejí k nám i Češi, kteří byli zaměstnaní ve Velké Británii v Rutherfordově laboratoři nebo v CERNu, tak se vracejí k nám sem,“ potvrzuje ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd Jan Řídký.

Dodává, že díky superlaseru najde práci zhruba 300 lidí.

Zařízení bude umístěno na třech místech – v Česku, Rumunsku a Maďarsku – bude ale řízeno společně. Kupní smlouvy na pozemek v Dolních Břežanech by mohly být podepsané ještě během října.

„Kupní smlouvy jsou hotové, momentálně je schvaluje dozorčí rada Fyzikálního ústavu, což je nezbytný zákonný krok, a podléhají schválení akademické rady. V momentě, kdy budou schválené, tak budou i podepsané s arcibiskupstvím – doufáme, že ještě v říjnu. Pozemky budou celkem stát v řádu 250 milionů, ale letos se uskuteční koupě asi dvou třetin a po novém roce ten zbytek,“ říká Řídký.

Zařízení se má vejít do budovy o rozměrech 120 krát 140 metrů. Jeho hlavními přínosy bude výzkum léčby rakoviny, lékařského zobrazování a diagnostiky. Do provozu by měl být uveden během roku 2016.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme