Švédská akademie věd oznámí jména nositelů první z letošních Nobelových cen

Komise Švédské akademie věd dopoledne oznámí, kdo získá Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Jména oceněných jsou do poslední chvíle tajná. Mezi letošními favority je dvojice vědců z Japonska a Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena (ilustrační foto) | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

Molekulární biologové Peter Walter z Kalifornské univerzity a Kazutoši Mori z univerzity v Kjótu jsou favorité podle společnosti Thomson Reuters, která v minulosti úspěšně předpověděla 37 laureátů.

Oba vědci popsali zvláštní mechanismus skládání proteinů uvnitř buněk. Podle Petera Waltera dokáže říct jedné části buňky, co se děje v druhé. Rozhoduje také o tom, jestli poškozená buňka přežije, nebo zemře.

Jména všech letošních oceněných postupně komise odtajní v příštích dnech. Ceny se budou slavnostně udílet 10. prosince.

Nobelovy ceny se udělují od roku 1901. Medicína je jednou z pěti oblastí, o kterých se zakladatel cen, švédský průmyslník Alfred Nobel, zmiňuje v závěti. Oceňují se i zásadní objevy na poli fyziky, chemie, literatury a míru. Na Nobelovu počest založila švédská centrální banka v roce 1969 ještě cenu za ekonomii.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme