Svět se dozví laureáta letošní Nobelovy ceny za medicínu

Tento týden se svět dozví letošní laureáty Nobelových cen. Ty se udělují už od roku 1901 a oceňují nejen největší vědecké mozky, ale také spisovatele a lidi, kteří se významně zasloužili o mír ve světě. Dnes to bude v oboru medicíny. A čekají nás ještě fyzika, chemie, literatura a samozřejmě cena za mír.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena (ilustrační foto) | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

Alfréd Nobel byl nejen vynálezce dynamitu, ale také úspěšný podnikatel. Psal divadelní hry a básně. V 17 letech mluvil plynně pěti jazyky. Nikdy se neoženil a tak většinu svého majetku odkázal nadaci. Ta peníze spravuje dodnes a od roku 1901 z výnosů vyplácí finanční odměny laureátům. Ti letos kvůli finanční krizi dostanou o 20 procent méně než v předchozích letech. I tak je ale čeká tři čtvrtě milionu eur.

Nobelovy ceny mají být oceněním za největší vědecké, literární a mírové úspěchy. Ne vždy se to ale podaří.

Mezi ty, které nobelovská komise možná neprávem opomíjela, nepatří jen český prezident Václav Havel, ale dokonce i Mahátma Gándhí. Ceny za chemii se nikdy nedočkal ani Dmitrij Mendělejev, který sestavil periodickou tabulku prvků. S jeho prací totiž nesouhlasil jeden z členů komise.

Naopak ostudou je cena v oboru medicíny, kterou získal v roce 1949 neurolog António Egas Moniz, který pomocí lobotomie léčil deprese. I když tato operace u pacientů může způsobit až vegetativní stavy a dnes je považována za neetickou.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme