Svět se dozví laureáta letošní Nobelovy ceny za medicínu

Tento týden se svět dozví letošní laureáty Nobelových cen. Ty se udělují už od roku 1901 a oceňují nejen největší vědecké mozky, ale také spisovatele a lidi, kteří se významně zasloužili o mír ve světě. Dnes to bude v oboru medicíny. A čekají nás ještě fyzika, chemie, literatura a samozřejmě cena za mír.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena (ilustrační foto)

Nobelova cena (ilustrační foto) | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

Alfréd Nobel byl nejen vynálezce dynamitu, ale také úspěšný podnikatel. Psal divadelní hry a básně. V 17 letech mluvil plynně pěti jazyky. Nikdy se neoženil a tak většinu svého majetku odkázal nadaci. Ta peníze spravuje dodnes a od roku 1901 z výnosů vyplácí finanční odměny laureátům. Ti letos kvůli finanční krizi dostanou o 20 procent méně než v předchozích letech. I tak je ale čeká tři čtvrtě milionu eur.

Nobelovy ceny mají být oceněním za největší vědecké, literární a mírové úspěchy. Ne vždy se to ale podaří.

Mezi ty, které nobelovská komise možná neprávem opomíjela, nepatří jen český prezident Václav Havel, ale dokonce i Mahátma Gándhí. Ceny za chemii se nikdy nedočkal ani Dmitrij Mendělejev, který sestavil periodickou tabulku prvků. S jeho prací totiž nesouhlasil jeden z členů komise.

Naopak ostudou je cena v oboru medicíny, kterou získal v roce 1949 neurolog António Egas Moniz, který pomocí lobotomie léčil deprese. I když tato operace u pacientů může způsobit až vegetativní stavy a dnes je považována za neetickou.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme