Světlo zavázané na uzel

Zauzlovat se dá všechno možné - horolezecké lano, tkanička od bot i stužka na vánočním dárku. Britští fyzikové ale uzlování posunuli do zcela nové roviny, když se jim podařilo vytvořit komplikované smyčky jen z paprsků světla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciálně navržené hologramy dokázaly optické víry "zavázat" do podoby uzlů

Speciálně navržené hologramy dokázaly optické víry "zavázat" do podoby uzlů | Foto: University of Bristol

"Paprsek světla se podobá toku vody v řece," říká Mark Dennis z Bristolské univerzity. "Přestože obvykle 'teče' přímo po rovných liniích - například těch, které vytváří laserové ukazovátko - může se světlo také točit a v prostoru tak vytvářet optické víry." Tyto struktury umí vědci vytvořit pomocí počítačem vytvářených hologramů, které mění směr světelných paprsků.

Mark Dennis a jeho kolegové z dalších britských univerzit při tvorbě hologramů využili matematickou teorii uzlů - zatím jen abstraktní matematický směr, který se inspiroval vznikem uzlů na provázcích a tkaničkách od bot. Speciálně navržené hologramy pak dokázaly optické víry "zavázat" do podoby uzlů, které nejsou nepodobné těm, s nimiž si děti hrají na táborech. Světelné uzly představují velký posun v kontrole světelných paprsků, který se podle vědců téměř jistě uplatní v laserových zařízeních příští generace.

Speciálně navržené hologramy dokázaly optické víry "zavázat" do podoby uzlů | Foto: University of Bristol

Zdroj: University of Bristol, Nature Physics

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme