Tématem pražského onkologického kolokvia jsou nové metody léčby

Onkologové budou dnes a zítra diskutovat o nových metodách léčby rakoviny na třetím pražském mezioborovém onkologickém kolokviu. Řeč bude i o moderních lécích, které by už letos mohli v Česku dostat někteří pacienti se zhoubnými melanomy nebo rakovinou prostaty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přednosta Onkologické kliniky VFN Luboš Petruželka zmínil také výzkum proteinu SUMO | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

K dispozici by měly být dvě nové cílené metody léčení.

„Jedny využívají ovlivnění imunitní reakce pomocí protilátky, která je schopná reakci ovlivnit. Druhý lék přímo zasahuje cílovou strukturu, která se u určitého procenta melanomu vyskytuje a lze ji na základě molekulárního vyšetření přesně určit. Takže se dá říct, že pacienta můžeme vybrat na základě jeho molekulárního profilu,“ vysvětluje ředitel kolokvia, profesor Luboš Petruželka.

„Zajímavou indikací jsou protinádorové vakcíny, které se začínají uplatňovat v léčbě karcinomu prostaty a které již byly prokázány na základě klinických studií. V České republice je velký projekt vlastního výzkumu těchto vakcín, takže možná se dočkáme i vlastního vývoje. Tyto vakcíny by mohly být dostupné i pro naše pacienty,“ dodává.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme