Tenčí mozková kůra znamená vyšší riziko Alzheimera

Měření tloušťky mozkové kůry by mohlo odhalit zvýšené riziko rozvoje Alzheimerovy choroby. A to i u lidí, kteří dosud nemají žádné problémy s pamětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: stock exchange, Loretta Humble

Pro pokrok v léčbě Alzheimerovy choroby je důležité identifikovat osoby se zvýšeným rizikem onemocnění, které však ještě nezačaly trpět žádnými příznaky ani problémy s pamětí. Vědci z několika amerických výzkumných institucí provedli testy paměti, soustředění a schopnosti řešit problémy u 159 lidí. Jejich průměrný věk byl 76 let a žádný z nich neprojevoval známky demence. Magnetickou rezonancí vědci zároveň pořídili snímky mozku všech účastníků studie. Na nich změřili tloušťku mozkové kůry v oblasti, která je podle dosavadních studií obzvláště zranitelná Alzheimerovou chorobou.

19 lidí ze 159 mělo mozkovou kůru v této oblasti ztenčenou, a vědci je proto klasifikovali jako osoby s vysokým rizikem rozvoje Alzheimera. Dalších 116 lidí spadalo do skupiny s průměrným rizikem a u zbylých 24 osob byl rozvoj onemocnění málo pravděpodobný. Po třech letech všichni účastníci studie prošli dalším kolem testů. Výsledky ukázaly, že během nich došlo k úpadku duševních schopností u celých 21 % lidí ze skupiny s vysokým rizikem Alzheimerovy choroby. U skupiny s průměrným rizikem k tomu došlo jen u 7 % lidí a mezi lidmi s nízkým rizikem k tomu nedošlo vůbec. Vědci se nyní chtějí soustředit na to, jak měření mozkové kůry zkombinovat s dalšími metodami a včas vytipovat lidi, kteří jsou nejvíce ohroženi Alzheimerem.

Zdroj: Neurology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme