Teplokrevnost jako zbraň proti houbám?

Izraelští vědci nabízejí zajímavou teorii o výhodách teplokrevnosti. Skutečnost, že máme relativně vysokou tělesnou teplotu, nás chrání před houbovými infekcemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploměr

Teploměr | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na světě existuje asi 1,5 milionu různých druhů hub, z nichž je pro savce patogenních jen několik stovek a u lidí jsou houbové infekce nejčastěji důsledkem poruch imunitního systému. Naproti tomu, rostliny mají asi 270 000 druhů houbových škůdců a například hmyz napadá 50 000 druhů hub. Z obratlovců jsou k houbovým infekcím nejvíce náchylní obojživelníci. Vědci z izraelské Univerzity Yeshiva hledali souvislost mezi počtem houbami napadaných organismů a jejich tělesnou teplotou.

Shromáždili více než 4000 různých kmenů hub a zjišťovali, v jakém teplotním rozmezí nejlépe rostou. Výsledky experimentů ukázaly, že naprostá většina hub dobře roste jen tehdy, pokud teplota prostředí nepřesáhne 30 stupňů Celsia - což znamená, že teplota savčího těla je pro ně příliš vysoká. Podle autorů studie tyto výsledky ukazují, proč byla během evoluce teplokrevnost - která je náročná z hlediska příjmu potravy - tak výhodná. Vysoká odolnost vůči houbovým infekcím také mohla být jedním z důvodů, proč se po pádu dinosaurů ujali vlády nad Zemí právě savci.

Výsledky studie zveřejnil Journal of Infectious Diseases.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme