Toxické nanočástice z opalovacích krémů?

V kosmetice na opalování, která kůži chrání před ultrafialovými paprsky, se často využívá oxid zinečnatý. Ve formě nanočástic by zřejmě mohl být jedovatý pro děti, které by krém chtěly ochutnat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupaní

koupaní | Foto: Jan Rosenauer

Nanočástice mohou mít velmi odlišné fyzikální a chemické vlastnosti než větší částice stejného materiálu. V některých opalovacích krémech se používají nanočástice oxidu zinečnatého, které by teoreticky mohly mít toxické účinky. Krémy na opalování se sice běžně nedostávají do lidského trávicího traktu, ale v případě malých dětí to nelze vyloučit. Výzkumníci z Utažské univerzity proto na kulturách lidských střevních buněk porovnávali toxicitu dvou typů komerčně dostupných částic oxidu zinečnatého.

Prvním byly nanočástice o průměru 8 až 10 nanometrů, zatímco druhý typ představovaly o celý řad větší částice o průměru 44 mikrometrů. Výsledky studie ukázaly, že že nanočástice jsou pro buňky dvakrát toxičtější než větší částice oxidu zinečnatého. Jejich přítomnost poškozovala mitochondrie a spouštěla reakce vedoucí k programované buněčné smrti. Koncentraci nanočástic, která byla pro střevní buňky toxická, obsahují asi 2 gramy opalovacího krému. Jestli by jeho snědení mělo negativní účinky, ale zatím není jisté. Vědci do studie nezahrnuli změny, kterými by nanočástice prošly během cesty zažívacím traktem. Výsledky ale podle nich jasně ukazují potřebu dalšího výzkumu.

Zdroj: Chemical Research in Toxicology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme