Transplantované bioumělé srdce bude šité pacientovi na míru

Odborníci z první laboratoře na světě, která je schopná vyrábět z kmenových buněk bioumělé lidské orgány, chtějí transplantovat unikátně vytvořené srdce za pět až deset let. Dalšími orgány k transplantaci mají být podle plánů ledviny, kůže nebo játra. Španělsko je světovou transplantační velmocí, projekt laboratoře má velkou finanční podporu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srdce

Srdce | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Hugo Heikenwaelder

Srdce je prvním orgánem, na který se chtějí experti zaměřit. Podle slov koordinátora projektu, kardiologa Francisca Fernandéze, by měl být prototyp vyvinutý již na konci roku. K transplantaci takového bioumělého srdce však dojde mnohem později. Mezitím se prý bude vytvářet banka vyvinutých orgánů.

Při otevření laboratoře se odborníci novou technologii pokusili vysvětlit novinářům a tedy i veřejnosti. Jak řekla Českému rozhlasu španělská spolupracovnice Ľubica Zlochová, jedná se o regenerativní metodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se spolupracovnicí ČRo ve Španělsku Ľubicou Zlochovou telefonoval Ondřej Černý o laboratoři na výrobu orgánů ve Světě o jedné Rádia Česko

„Základ nových orgánů budou tvořit orgány mrtvých dárců. Například při vytvoření nového srdce se jako základ použije lidské darované srdce, z něhož se odstraní celý buněčný obsah. Zůstane jakýsi, laicky řečeno, základ orgánu, struktura. Do ní se potom aplikují kmenové buňky příjemce tohoto nového bioumělého srdce,“ vysvětluje.

Regenerativní metoda tedy zajistí vytvoření orgánu „na míru“ pacientovi. Ve Španělsku navzdory propracovanému systému dárcovství orgánů stále poptávka převyšuje nabídku. Projekt by tedy v budoucnu chtěl tento nedostatek vyřešit.

Laboratoř je součástí madridské státní univerzitní nemocnice Gregorio Maraňón. Její vědecký tým spolupracuje s odborníky s americké univerzity v Minnesotě a se španělskou národní transplantační organizací.

Projekt je financovaný z více zdrojů, například z fondu pro mezinárodní spolupráci španělského ministerstva pro vědu a inovaci nebo z dotace, kterou dostal madridský region na rozvoj výzkumu a technického rozvoje.

Ľubica Zlochová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme