Tsunami může lámat ledovce
Síla tsunami je dost velká na to, aby odlamovala kusy ledovce. A to i na opačné polokouli.
Telení ledovců je přirozený proces, při kterém se z ledovce odlamují obrovské ledové kry. Od 70. let minulého století vědci spekulují o tom, že telení může být vyvoláno opakovaným napínáním ledového šelfu vlnami. Proto když v březnu 2011 u pobřeží Japonska propuklo zemětřesení, které vyvolalo tsunami Tohoku, sledovali vědci z Goddardova kosmického střediska zranitelná místa téměř 14 000 km vzdáleného antarktického pobřeží.
Za 18 hodin po zemětřesení dorazily vlny do ledového šelfu Sulzberger, kde odlomily několik velkých ker. Největší z nich se vyrovnala velikosti Manhattanu. Podle historických záznamů se tak velké kusy ledu neodlomily nejméně 46 let před příchodem tsunami. Moře u ledového šelfu se zvedlo o pouhých 30 centimetrů, ale stres vyvolaný opakovanými vlnami byl dostatečný k tomu, aby způsobil masivní telení 80 metrů silného ledovce.
Důkaz o tom, že seizmická aktivita může vyvolat telení antarktických ledovců, přináší nový pohled na některé minulé události. Například tu z roku 1868, kdy chilští námořní důstojníci hlásili neobvyklý výskyt ledových ker v jižním Pacifiku. Později se spekulovalo, že příčinou bylo zemětřesení a tsunami u Afriky. Nyní víme, že je to nejpravděpodobnější scénář.
Zdroj: NASA