Týden vědy a techniky se zaměří na energii. Přiblíží i unikátní schopnosti rostlin

Dvanáctý ročník nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice bude zahájen už dnes navečer. Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR, připravil pro návštěvníky na 400 popularizačních akcí v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci i dalších českých a moravských městech. Vědecký festival potrvá navzdory svému názvu až do 15. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fyzikální ústav Akademie věd ČR | Foto: Filip Jandourek

„Zájem veřejnosti o vědu a o náš festival je veliký. Vloni, když byl jedenáctý ročník, jsme měli více než 40 tisíc návštěvníků, a letos na dvanáctém ročníku očekáváme návštěvníků ještě o něco více, protože festival se ještě o něco více rozšířil,“ říká manažer festivalu Radek Rejchrt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Manažer festivalu Týden vědy a techniky Radek Rejchrt přibližuje letošní program

Mezi návštěvnicky nejatraktivnější části programu patří medicínské obory, astronomie, fyzika nebo matematika. Stranou ale nezůstávají ani humanitní vědy.

„Takřka všechny ústavy Akademie věd ČR budou v rámci festivalu otevřeny a nabízejí své exkurze a dny otevřených dveří. Mnoho spřátelených pracovišť, organizací a institucí též otevírá své dveře. Některá pracoviště jsou skutečně velice specifická, například Ústav jaderné fyziky AV ČR v Řeži, kde je takřka nemožné se dostat, je tam velmi specifický a speciální provoz,“ láká Rejchrt.

Prohlídka Ústavu jaderné fyziky ale není z hlediska bezpečnosti doporučena například těhotným ženám. A přestože v Řeži musí návštěvníci dodržovat přísná opatření, v jiných ústavech si mohou vyzkoušet jednotlivé přístroje a zúčastnit se jednodušších pokusů.

Zájem o prohlídky elektráren

V Ústavu experimentální botaniky je například připravena interaktivní expozice Nejzelenější energie pod Sluncem, která má za cíl ukázat unikátní schopnosti rostlin. Dotýkat se exponátů je prý vřele doporučeno.

„Představuje rostliny z trošku jiného úhlu pohledu – jako největší experty na ekologické získávání, přeměnu a skladování energie,“ vysvětluje Rejchrt. „Budou tam předvedeny zajímavé experimenty a jako závěr, jako takový lehký bonus, tam bude zajímavá světelná show, kde budou rostliny v hlavní roli,“ dodává.

Týden vědy a techniky obohatí svou účastí také zahraniční vědci z Anglie, Německa nebo Slovenska. „Tito vědci se speciálně zaměřují na letošní motto festivalu, kterým je Energie vědy, a jejich přednášky jsou například o solární energii a nebo o chemické energii,“ přibližuje Rejchrt.

strojovna vodní elektrárny | Foto: Jan Rosenauer

O přednášky bývá tradičně velký zájem, pořadatelé proto návštěvníkům doporučují, aby si včas rezervovali místo v sále. Zájemci se mohou registrovat na internetových stránkách festivalu.

Otevřeny budou také elektrárny. „Návštěvníci uvidí nejen návštěvnická centra elektráren, ale mohou se podívat i do běžného provozu. A musím říct, že tato část programu Týdne vědy a techniky AV ČR je velice žádaná a velice navštěvovaná,“ upozorňuje Rejchrt.

Václav Sochor, Kristina Winklerová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme