U svaté Anny v Brně provedli tisící transplantaci ledviny

V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny provedli tisící transplantaci ledviny. Informovali o tom lékaři Centra kadriovaskulární a transplantační chirurgie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledviny

Ledviny | Foto: Fotobanka Profimedia

Tisící pacient s transplantovanou ledvinou ji dostal od bratra. Podle profesora Jana Černého má u nás právě dárcovství ledvin mezi příbuznými stále velké rezervy.

„Pokud se týče transplantací ledvin, tam máme obrovskou rezervu v rozvoji transplantací od příbuzných, tedy od žijících dárců,“ uvedl pro Radiožurnál Černý a pokračoval:

„Zatímco ve skandinávských zemích se těchto operací provádí někde 60 až 70 procent, tak u nás je to procento zatím naprosto zanedbatelné. Tady máme veliký dluh, který je třeba napravit a zlepšit."

Transplantační program běží u svaté Anny od roku 1970. K ledvinám lékaři postupně přidali transplantace jater a srdce. V roce 2005 se jim navíc jako prvním v Evropě podařilo úspěšně transplantovat všechny orgány najednou.

Vladan Dokoupil, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme