U Velkého bariérového útesu otevřeli první podmořskou galerii na světě

Do první podmořské galerie na světě, která se nachází u Velkého bariérového útesu nedaleko australských břehů, si musí vzít návštěvníci potápěčské brýle. Kdo si chce obrazy prohlédnout v klidu, musí přidat i lahve se vzduchem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký bariérový útes | Foto: NASA, public domain

Mezi korály a dalšími barevnými útvary plavou nad bílým písečným dnem velké skoro metrové ryby s nepřehlédnutelným předkusem - ploskozubci vysokočelí, kteří vystavenému umění moc nerozumí.

Na trojnohých stojanech jsou barevné obrazy, ke kterým malíře inspiroval právě tento známý korálový útes. Myšlenka podmořské výstavy napadla umělce BJ Price:

„Ve skutečnosti vidíte všechny ty obrazy s živým útesem jako pozadím, před obrazy pluje malá ryba, lidi se šnorchlem nebo potápěči vstupují do kontaktu s těmito uměleckými díly. Je úžasné vidět tyhle obrazy, které byly inspirovány Velkým bariérovým útesem, přesně na tom místě, odkud ta inspirace přišla."

Přehrát

00:00 / 00:00

O první podmořské galerii na světě natáčel redaktor Pavel Polák

BJ musel vyřešit spoustu technických překážek, protože tahle netradiční expozice má na výstavní prostory poněkud jiné nároky.

„Ano, byla tam řada výzev, protože tohle ještě nikdy předtím nikdo neudělal. Hodně důležité je počasí, přílivy a odlivy, síla mořských vln. Ale podívejte, my jsme to zvládli,“ říká s potěšením umělec.

Úřady daly tomuto projektu bez výhrad zelenou. A návštěvníků se projekt, zdá se, docela líbí. „Myslím si, že barvy těch obrazů se krásně doplňují s korály, které je obklopují. Tichá a krásná věc ve vodě. Bylo to fakt pěkné,“ chválí výstavu mladá žena v černém neoprenu s mokrými blonďatými vlasy Jacqui O´Brienová z Brisbane.

Jacqui se šla na obrazy podívat s ploutvemi a šnorchlem. Oproti potápěčům, kterým od úst vycházejí bublinky, musela před uměleckými výtvory pořádně zatajit dech.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme