Učebny Ostravské univerzity se v noci promění v alchymistickou laboratoř

Akademici Ostravské univerzity se dnes představí veřejnosti během Noci vědců. Hned na několika fakultách je pro návštěvníky připraven program plný přednášek, pokusů i názorných ukázek. Například filozofové si připravili výstavu mučicích učebních pomůcek a biofyzikové zase rozsvítí některé rostliny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští výzkumníci mají skvělou pověst za hranicemi. Tam jsou leckdy ceněnější než doma

Čeští výzkumníci mají skvělou pověst za hranicemi. Tam jsou leckdy ceněnější než doma | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Muži i ženy z univerzitních laboratoří se budou snažit návštěvníkům během Noci vědců ukázat, že například matematika nebo fyzika nejsou jen poučky, ale i zábava.

„Chceme, aby lidé lépe poznali vědeckou práci, lépe pochopili, co vlastně vědci dělají, a hlavně že to jsou opravdu normální lidé – ne stroje žijící někde v laboratořích nebo ležící v knihách,“ potvrzuje proděkan přírodovědecké fakulty Tomáš Drobík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Učebny Ostravské univerzity se v noci promění v alchymistickou laboratoř

Celá noc bude o světlech a o tom, co není na první pohled vidět.

„Máme takové přístroje, kterými můžeme jejich signál zesílit, protože vlastním okem to vůbec není pozorovatelné,“ vysvětluje biofyzička Zuzana Materová, zatímco chystá rostliny, které večer před zraky návštěvníků rozsvítí.

Za závěsem se pak skrývá improvizovaná zkušebna, kde si vědci posvítí na šatník návštěvníků. „Pojďte si vyzkoušet například burku. Kolik světla člověk uvidí, když ji musí nosit celý život,“ zve sociální geografka Barbara Baarová.

„Můžeme si posvítit i na džíny, protože mnozí v nich chodí. A vůbec nevíme, kolik kilometrů urazí takové džíny od výrobce až k nám,“ dodává.

Návštěvníci navíc nebudou z Ostravské univerzity odcházet s prázdnou. „Chtěli bychom jim pomocí termokamery poskytnout fotečku, kterou si potom můžou přilepit na svůj facebookový profil,“ upozorňuje informatik Jaroslav Žáček.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme